Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
‘Hekuba’ nė Teatrin Metropol mė 16 nėntor,aktorė italiane e shqiptarė
14/11/2017
Drama “Hekuba” do tė ngjitet nė Teatrin Metropol nė Tiranė mė 16 nėntor. Shfaqja e regjisorit italian, Febo Del Zozzo, do tė realizohet nė bashkėpunim me trupėn shqiptare. Kjo dramė do tė ngjitet nė skenė si njė projekt i Kompanisė Teatrore Laminaria pėr studimin e gjuhėve origjinale. "Marrėdhėnia jonė me ta ka nisur spontanisht. Ata na kontaktuan sepse po kėrkonin bashkėpunėtorė nė Shqipėri pėr tė vėnė nė skenė kėtė lloj vepre. Duke hulumtuar nė internetit pamė qė kishim shumė pika tė pėrbashkėta nė qasjen tonė artistike”, tha Jonida Beqo, drejtoresha e Teatrit Metropol. Shfaqja ėshtė njė ndėrthurje e pjesėve tė ndryshme nga Homeri, Brehti e Pazzolini, tė cilat flasim pėr situata humbjeje, apo situata lufte dhe shtypjeje. Kjo mėnyrė interpretimi i pėrket teatrit fizik, lėvizjeve skenike, ritmit dhe sinkronizimit tė aktorėve nė skenė. “Kemi zgjedhur njė pjesė tė Brehtit po ashtu edhe njė kritik elegji nga Pazzolini tė njeriut, humbės. Tė pranosh humbjen do tė thotė tė kesh njė forcė. Tė posedosh njė forcė, por tė mos jesh violent. Nė vepėr flitet pėr historinė e Hekubės, humbjen e fėmijėve tė saj, qė pėrcillet pėrmes gjuhės sė trupit. “Hekuba” ėshtė njė vepėr qė mbėshtetet mbi krijimin e gjestit dhe jo mbi narracionin. Hekuba, jeton brenda kėsaj force; nga njėra anė forca qė lėshon Hebuka dhe nga ana tjetėr kundėrpėrgjigja e tė tjerėve mbi qytetin e Trojės", u shpreh Zozz. “Hekuba” ka nisur provat nė Teatrin Metropol nė datėn 7 nėntor. Kompagnia Laminarie me qendėr nė Bolonjė do tė vijojė turneun mė pas edhe nė Spanjė e Qipro.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha