Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Diabeti, Mira Rakacolli: 80 mijė tė sėmurė, bėni kontroll sa mė shpejt
14/11/2017
Zv/ministrja e Shėndetėsisė, Mira Rakacolli pėrmes Report Tv ka bėrė apel pėr kontroll mjekėsor pėr tė zbuluar nėse vuani nga diabeti pėr ta diagnostikuar herėt. Sipas saj, nė Shqipėri llogariten rreth 80 mijė tė sėmurė me diabet, 1500 janė fėmijė. Pėr fėmijėt e prekur, Mira Rakacolli theksoi se tashmė nuk do tė dalin mė cdo vit para komisionit, por vetėm njė herė dhe dokumentet do tė jetė shteti qė do i marrė nė cdo zyrė. INTERVISTA E MIRA RAKACOLLIT NE REPORT TV Sa i pėrhapur ėshtė debati nė Shqipėri? Nė Shqipėri llogariten rreth 80 mijė tė sėmurė me diabet, 1500 janė fėmijė. Njė nė 11 persona tė vuajė nga diabeti Cilat janė masat qė duhen marrė? Parandalimi ka tė bėjė me njė ushqim tė shėndetshėm, duhet tė diagnostikohet sa mė herėt. Kontroll bazė mjekėsor. Nga personat qė e kanė kryer, 4% kanė dalė me diabet dhe nuk e dinin se vuanin nga diabeti. Politikat tona cilat kanė qenė? Pėrsa i pėrket mjekimit, diabeti mjekohet nė mėnyrė bashkėkohore me insulina. E rėndėsishme ėshtė qė tė gjitha rimbursohen nga shteti. Ėshtė njė sėmundje qė ka vėmendje nga shteti. Kryeministri tha se ne po rimbursojmė edhe fishat e diabetit pėr tė matur nivelin e sheqerit nė gjak. Po lehtėsira tė tjera janė menduar? Prej disa vitesh jep ndihmė ekonomike pėr fėmijėt qė vuajnė nga diabeti. Lehtėsia tani ėshtė qė kėta fėmijė do tė dalin vetėm njė herė nė komision dhe jo vit pėr vit. Kėta nuk do tė ketė nevojė pėr tė marrė dokumentet vend nė vend, por do tė jetė shteti qė do i marrė. Njė mesazh pėr ata qė po na ndjekin? Mesazhi im ėshtė kontrolli dhe bėrja e Check Up-it
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha