Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dita Botėrore e Diabetit, historia e Anės: S'dua tė mė shohin ndryshe
14/11/2017
Rrethi blu simbolizon jetėn dhe shėndetin. Nė mėnyrė mė tė konsiderueshme, simbolizon bashkimin. Bashkimi i forcave tė pacientėve qė jetojnė me diabetin e kthejnė fushatėn e nėntorit nė njė zė tė lartė e tė fortė sensibilizues. “Duhet tė futesh nė lėkurėn e njerėzve qė vuajnė nga diabeti pėr tė kuptuar sesi ata perceptojnė botėn, ēfarė nevojash e kėrkesash kanė... Sot do tė flasim pėr Anėn, 22 vjeēare qė do na tregojė historinė e jetės sė saj. Vendosėm ta quajmė Ana, edhe pse nuk ėshtė emri i saj i vėrtetė. Vendosėm ta quajmė me njė emėr tė ēfarėdoshėm, sepse rėndėsi ka historia e saj, e ngjashme me qindra tė rinj qė jetojnė me diabetin.”, thotė gazetarja Rashela Shehu. Po Ana jonė ka njė qėllim pėrse kėrkon tė identifikohet vetėm pėrmes kaēurrelave dhe syve qė i shkėlqejnė. “Kur tė dal nė rrugė nuk dua tė mė shohin ndryshe sepse realisht shikohesh ndryshe. Bėjnė veprime, thonė fjalė qė tė vrasin”, thotė Ana. Nė ēantėn e Anės mund tė mungojė gjithēka tjetėr veē insulinės. Prej 11 vitesh ajo ėshtė bėrė pjesė e pandarė e pėrditshmėrisė sė saj. “Ishte fillimisht e lehtė sepse kujdeseshin prindėrit pėr mua. Kur nisa tė kuptoja mė shumė pėr veten, qė shkoja nė shkollė, dhe moshatarėt e mi konsumonin ushqime apo ėmbėlsira tė cilat mua mė privoheshin nė atė kohė, ndjehesha keq.”, tregon Ana. Teksa rritej, Anės i ėshtė dashur ta prezantojė insulinėn para moshatarėve si njė stilolaps rezervė apo tė fshihet diku pėr ta injektuar. “Mėnyra sesi ata shprehen mė bėjnė tė ndjehem keq. Mund tė thonė “ėshtė ngjitės?” apo “ti je gjithė kjo vajzė, e dobėt, si ka mundėsi qė ke diabet?” sepse mendojnė se diabetin mund ta ketė vetėm njė person qė ėshtė i shėndoshė. Por diabeti nuk pyet vajzė apo djalė, i bukur apo i shėmtuar, tė zė dhe asgjė tjetėr.”, thekson Ana. Bashkėjetesa me diabetin vėshtirėsohet edhe mė shumė nga pėrkrahja e munguar e shtetit nė rimbursimin e fishave.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha