Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Meta pret zv.Presidenten bullgare: Ja kur do hapen negociatat
14/11/2017
Presidenti i Republikės, Sh.T.Z. Ilir Meta, priti sot nė njė takim tė veēantė Zėvendės Presidenten e Republikės sė Bullgarisė, zonjėn Iliana Iotova. Presidenti Meta pėrshėndeti vizitėn e zonjės Iotova nė Shqipėri dhe, duke vlerėsuar marrėdhėniet shumė tė mira tradicionale dhe historike, shprehu mirėnjohjen pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė Bullgarisė nė procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera tė Ballkanit Perėndimor. Duke e konsideruar procesin e integrimit evropian njė forcė tė fuqishme nxitėse pėr reformat e gjithanshme nė vend, Presidenti Meta, shprehu besimin se gjatė Presidencės sė ardhshme bullgare tė BE-sė, Shqipėria do tė mund tė ēelė negociatat e anėtarėsimit. Gjithashtu Presidenti Meta theksoi domosdoshmėrinė e liberalizimit sa mė tė shpejtė tė vizave ndėrmjet BE-sė dhe Kosovės. Tė dy bashkėbiseduesit ndanė tė njėjtin mendim lidhur me nevojėn e njė vėmendjeje mė tė madhe nga tė dy vendet pėr rivitalizimin e bashkėpunimit ekonomik e tregtar, veēanėrisht nė kuadrin e ndėrlidhjes energjetike dhe tė Korridorit tė 8-tė multimodal. Zonja Iotova e siguroi Presidentin Meta se, Shqipėria dhe rajoni i Ballkanit Perėndimor do tė ketė njė vėmendje tė veēantė gjatė Presidencės bullgare, pėr tė rikthyer edhe njėherė vemendjen e BE-sė ndaj kėtij rajoni dhe procesit tė zgjerimit.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha