Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Vlora, 'zhvishet' nga palmat, qytetarėt apel bashkisė, zėvendėsji
19/11/2017
Vlora nuk mund tė quhet mė qyteti i palmave, pasi mė shumė se 350 pemė janė drejt zhdukjes. Pothuajse i gjithė bulevardi Vlorė -Skelė ėshtė zhveshur nga palmat, tė cilat janė tharė dhe punonjėsit e gjelbėrimit janė detyruar tė presin kurorat, duke lėnė anės bulevardit vetėm trungjet e pemėve. Qytetarėt i bėjnė apel bashkisė qė tė marrė masat pėr zėvendėsimin e palmave tė thata, tė cilat rrezikojnė edhe jetėn e kalimtarėve. Qytetar 1: Palmat Edi Rama nuk e di ku i gjen, qė tė them unė qė janė tharė. Ėshtė punė e bashkisė ajo pėr rrezikun e palmave se kur bien apo kur thahen, jemi pėr investim, investimi i palmave jo se nuk duhet, por pasi tė kemi pėr tė ngrėnė, pėr tė veshur .... Qytetar 2: Relike tė sė kaluarės, por ndoshta mendojnė diēka ndryshe pėr t’i zėvendėsuar apo iu ka ardhur momenti. Tani erėra tė fuqishme, askush nuk mund t’i dalė ballė forcės sė natyrės, por ndonjė ekspert mendon t’i lėrė kėshtu si njė relike tė sė kaluarės. Rreth 350 palmat dekorative pėrgjatė bulevardit Vlorė-Skelė u mbollėn nė vitin 1987, por tė gjitha pemėt u thanė pasi u gėrryen nga buburreci i kuq. Ndėrkohė nga ana e Bashkisė jashtė kamerave thuhet se ėshtė duke u bėrė gati plani i rehabilitimit tė bulevardit “Ismail Qemali’, qė parashikon edhe zėvendėsimin e palmave, po deri tani nuk ka ende asnjė projekt konkret.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha