Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekskluzive, Report Tv zbardh raportin e eksperteve
05/12/2017
717 milion dollarė ėshtė kosto qė shteti duhet tė paguaj pėr rehabilitimit dhe modernizimit tė infrastrukturės sė ujitjes, kullimit, mbrojtjes nga pėrmbytjet dhe siguria e digave. E pėrkthyer nė pėrqindje do tė duhej qė 17 % nga 474.1 miliard lekė e buxhetit tė shtetit pėr shpenzime tė kalonte pėr tė rikonstruktuar dhe ndėrtuar njė infrastrukturė ujitje dhe kullimi tė sigurt. Sipas Raportit ekskluziv tė siguruar nga Report TV, raport tė cilin bordi i ujitjes dhe kullimit e ka vėnė nė dispozicion tė ministrisė sė bujqėsisė prej majit 2017 pėr tu mbrojtur nga pėrmbytjet si fazė emergjente duhet njė investim prej 166 milion dollarė. Por ēfarė pėrfshihet nė faturėn emergjente prej 166 milion dollarė? Sipas raportit 6.9 milion dollarė duhet pėr studim fizibiliteti dhe projekt zbatimi pėr infrastrukturėn e mbrojtjes nga pėrmbytja nė lumenjtė Erzen-Ishėm, Shkumbin, Seman dhe Vjosė. 5.5 milion dollarė duhen pėr hartim tė projektidesė pėrfundimtare dhe projektit tė zbatimit pėr mbrojtjen nga pėrmbytja tė zonės sė nėn Shkodrės duke konsideruar edhe lundrimin nė Lumin Buna. ( g.n/SHqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha