Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
“Nonino 2018” per Ismail Kadarenė e filozofin venecian Giorgio Agamben
10/01/2018
Shkrimtari i madh Ismail Kadare ka kurorėzuar suksesin e radhės duke fituar ēmimin “Nonino 2018” nė Itali. Ky ēmim i rėndėsishėm u shpall nė Udine tė Italisė pėr dy personalitete tė kohės bashkėkohorė, pėr shkrimtarin Kadare dhe filozofin italian Agamben. Mediat italiane shkruajnė se ēmimi ‘Nonino 2018’ ėshtė dhėnė nga njė juri e autorizuar nga “Nobel”. I mbajtur pėr tė 43-in vit radhazi nė Udine, ‘Nonino 2018’ u nda nė seksione tė ndryshme. Kadare ishte fitues i Ēmimit Ndėrkombėtar Nonino 2018, ndėrsa Ēmimi Nonino 2018 si Mjeshtėri i kohės sonė, shkoi pėr filozofin venecian, Giorgio Agamben. I lindur nė vitin 1942, Agamben konsiderohet si njė lloj apostulli i kohėve moderne. Nė vitin i 2003, kur ai u emėrua emėruar profesor nderi nė Universitetin e Nju Jorkut, ku e braktisi detyrėn pėr tė protestuar kundėr pajisjeve tė kontrollit tė vendosura nga qeveria amerikane tek qytetarėt e huaj qė lidheshin me shenjat e gishtave e dosjet. Agamben ėshtė njė eseist pjellor, qė nga vitet 1990 interesat e tij i janė drejtuar filozofisė politike dhe nė konceptin tė biopolitikės. (G.ne/Shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha