Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Pakti i fshehtë PD-PS, LSI mbetet sërish jashtë
14/01/2018
Dhjetė vjet pas marrėveshjes sė famshme Berisha-Rama, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste duket se janė bėrė sėrish bashkė kundėr Lėvizjes Socialiste pėr Integrim dhe partive tė vogla. Pavarėsisht pėrplasjeve pėr gjithēka tjetėr, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste duket se e kanė gjetur sėrish gjuhėn e pėrbashkėt pėr tė mos ndryshuar sistemin zgjedhor, ndryshim i cili do tė ēonte nė dobėsimin e dy partive tė mėdha, duke forcuar nė tė njėjtėn kohė pozitat e partive tė vogla dhe sidomos tė LSI. Kėrkesa kryesore dhe e pėrhershme e partive tė ashtuquajtura tė vogla dhe LSI, pėr ndryshimin e sistemit zgjedhor, duke pėrfshirė elementin e korrektimit kombėtar tė votave, nuk figuron nė axhendėn e komisionit ad-hoc pėr reformėn zgjedhore. Ky komision ėshtė ngritur me njė vendim i miratuar nga Parlamenti, por i propozuar nga Partia Demokratike. Vendimi ėshtė shoqėruar me njė relacion shpjegues, i pėrgatitur po nga deputetėt e Partisė Demokratike. Nė tė gjitha raportet, dokumentet dhe vendimet e prodhuara deri mė tani nga Parlamenti, vetė komisioni pėr reformėn dhe OBEA/ODIHR pėr reformėn zgjedhore, nuk figuron askund diskutimi i propozimit pėr ndryshimin e sistemit zgjedhor, duke implementuar korrektimin kombėtar. (G.ne/Shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha