Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lezha 24 orė me ujė,Rama: Tė ēojmė pėrpara reformėn
14/01/2018
Qyteti i Lezhės edhe disa nga fshatrat pėrreth saj, pjesė tė bashkisė sė re, tashmė do tė kenė furnizim 24 orė me ujė tė pijshėm. Pas njė investimi prej 13.25 milionė eurosh, bashkėfinancim i qeverisė shqiptare me qeverinė zvicerane, Bankėn Gjermane pėr Zhvillim (KfW) dhe Bashkimit Europian, nė qytetin e Lezhės ka pėrfunduar rehabilitimi tėr​ėsor i rrjetit tė ujėsjellėsit tė Lezhės. “Qyteti i Lezhės bashkė me fshatrat pėrreth furnizohet 24 orė me ujė tė pijshėm. Projekti pėrfshin ndėrtimin e veprave tė marrjes sė ujit, ndėrtimin e rrjetit kryesor tė ujėsjellėsit, rezervuarėt e qytetit. Kemi vendosur matėsit shtėpi pėr shtėpi dhe monitorohet me sistemin Scada. Kemi nė projekt tė realizojmė ujėsjellėsin e Shėngjinit dhe njė studim fizibiliteti pėr fillimin e investimeve nė fshatra,” tha drejtori i Ndėrmarrjes sė Ujėsjellėsit. Nė inaugurimin e investimit ishin tė pranishėm Kryeministri Edi Rama, ministri i Infrastrukturės dhe Energjisė Damian Gjiknuri, zėvendės ambasadorja e Gjermanisė, Anke Holstein dhe ambasadori i Zvicrės, Christoph Graf. (G.ne/Shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha