Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekskluzive - Si u përvetësua prona në Sarandë, Shteti akuzon Kryegjyshatën: Falsifikoi firma për 37 ha tokë
09/02/2018
Nė tė gjitha librat e shenjtė, tė tė gjitha besimeve, ka njė porosi qė vjen nga Zoti vetė: Mos vidh! Ndoshta pėrbėn njė rast unik, por nė Shqipėri njė komunitet fetar paditet nga shteti se i ka vjedhur pronėn. Komunitetet fetare nė pėrgjithėsi, nė atė mish-mash konfliktesh deri me vėllavrasje, qė e kanė shoqėruar Shqipėrinė e tranzicionit post-komunist 27 vitet e fundit nė ēėshtjet e pronėsisė, kanė qenė deri-diku tė mirė-trajtuara. Atyre iu janė kthyer njė pjesė e mirė tė pronave dhe objekteve tė kultit qė u ishin konfiskuar gjatė regjimit komunist, edhe pse mbetet ende mjaft pėr t’u bėrė. Gjithashtu, shteti lėvron ēdo vit nga buxheti i tij njė fond tė caktuar financiar pėr bashkėsitė fetare. Mund tė ketė patur ndonjė rast sporadik tė diskutueshėm, si njė vendim i Gjykatės Kushtetuese, qė u kthente pronarėve privatė njė truall nė Rrugėn Don Bosko nė Tiranė, i cili deri nė ato momente administrohej nga Kisha Katolike. Por ėshtė e vėshtirė qė tė gjejmė ndonjė precedent qė tė ketė ndodhur e kundėrta, pra qė njė komunitet fetar me rėndėsi, i cili ka marrėveshje financimi nga buxheti i shtetit, t’i ketė hyrė nė hak ndonjė tjetėr pronari privat apo shtetėror.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha