Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ahmetaj takon zv.drejtorin e FMN:Programi me qeverinė shqiptare, i suksesshėm
13/02/2018
Ministri i Financave dhe Ekonomisė Arben Ahmetaj priti sot Zv. Drejtorin Ekzekutiv tė FMN Tao Zhang nė kuadėr tė vizitės sė parė pas 10 viteve tė njė pėrfaqėsuesi tė Bordit drejtues tė FMN nė Tiranė. Ministri Ahmetaj vlerėsoi bashkėpunimin me Fondin Monetar Ndėrkombėtar nė kuadėr tė programit tre-vjeēar me qeverinė shqiptare ndėrsa theksoi se viti 2017 u mbyll me njė performancė shumė tė mirė fiskale, deficit total -2% e DGP dhe balancė primare pozitive, pėr tė tretin vit radhazi. Ahmetaj theksoi efikasitetin e reformave tė thella strukturore, duke u dhėnė njė rol primar. Ai pėrmendi rezultatet pozitive dhe nė rritje pėr reformėn nė energji, reformėn e pensioneve, reformėn administrative-territoriale, reformėn nė menaxhimin e financave vendore, ligjin pėr Financat Vendore dhe miratimin e Rregullit Fiskal brenda Ligjit tė ri Organik tė Buxheti.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha