Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 01:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dita e verės kthehet nė traditė pėr tė gjitha qytetet shqiptare
14/03/2018
Dita e Verės nė qytetet shqiptare duket tashmė se ėshtė kthyer nė njė traditė simbolike, e cila i ka zanafillat qė nė kohėt e hershme. Kjo ditė shėnon fillimin e mbarė tė pranverės, ku ēdo krijesė fillon gjallėrohet, merr jetė, rifillon ciklin e vazhdimėsisė sė jetės. Festime dhe aktivitete tė shumta janė organizuar pėr tė pritur ditėn e parė tė pranverės. Thuajse nė tė gjitha qytetet e vendit qytetarėt po festojnė duke u argėtuar me koncerte dhe larmishmėri festive pėr ditėn e verės e cila tashmė ėshtė kthyer nė traditė. Dita e Verės nė rrethe Dita e verės sot ėshtė festuar nė tė gjitha qytetet e vendit. Qytetarė tė shumtė kanė dal pėr tė shijuar rrezet e diellit njėkohėsisht edhe pėr t’u argėtuar me aktivitet e organizuara nga bashkitė e qyteteve. Si gjithmonė Elbasani mbetet kryeqendra e festės pėr Ditėn e Verės. Sot kulmojnė aktivitet pėr kėtė festė pagane qė vjen nga thellėsia e shekujve. Edhe qeveria shqiptare ėshtė zhvendosur prej dy ditėsh nė Elbasan. Gjatė ditės sė djeshme kryeministri zhvilloi mbledhjen e qeverisė dhe mė pas nė njė deklaratė pėr shtyp bėri tė ditura prioritetet strategjike tė investimeve nė kėtė qark.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha