Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Zgjedhje-2013
08 Qershor 2013 - 08:38
63 015 fletė votimi pėr 4 njėsi
sot testi i verifikimit elektronik
TIRANE - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet qė tė miratojė sot projekvendimin pėr numrin e fletėve tė votimit qė do tė bėhen nė 4 njėsi vendore nė vend, zgjedhje qė do tė mbahen po nė 23 qershor.

Do tė jenė plotė 63 015 fletė qė do tė jenė pėr zgjedhjet pėr kryetar tė njėsisė numėr 1 nė Tiranė, kryetarin e Bashkisė sė Bulqizės, kryetarin e komunės Thumanė dhe komunės Sevaster.

“Nga pėrpunimi i tė dhėnave, rezulton se nė njesitė e qeverisjes vendore ku do zhvillohen zgjedhjet e pjesėshme janė gjithsej 101 QV, me gjithsej 61775 zgjedhės.

Bazuar nė urdhėrimet e pikės 4, tė nenit 97, tė Kodit Zgjedhor, tė ndryshuar, pėr zgjedhjet e pjesėshme pėr kryetar tė qeverisjes vendore  tė datės 23.06.2013, sasia e fletėve tė votimit qė duhet tė prodhohet duke shtuar 2-pėrqindeshin mbi numrin e zgjedhėsve, ėshtė 63 015 fletė votimi gjithsej”, thuhet nė vendimin e KQZ.

Ndėrkohė qė nė kėto njėsi ėshtė pėrcaktuar dhe radha e numėrimit tė votave, ku nė fillim do tė numėrohen kutitė qė kanė votat pėr zgjedhjet e pushtetit qendror dhe mė pas ato vendoret.

“Nė kėto rastė KZAZ nr.17, KZAZ r.19, KZAZ nr.30 dhe KZAZ nr.81 fillon numėrimin me votat pėr Kuvendin dhe pasi pėrfundon numėrimi i tė gjitha kutive tė votimit pėr zgjedhjet pėr Kuvendin vijon me numėrimin e votave pėr zgjedhjet pėr kryetarin Bashkisė/Komunės pėrkatėse”.

VERIFIKIMI

Pritet qė sot tė zhvillohet testimi i verifikimit elektronik qė do tė aplikohet nė Qarkun e Tiranės. Ndonėse pėrfaqėsuesit ligjor tė PS kanė ngritur shqetėsimin se ky testim po mbahet nė limitet e afateve kohore dhe se ky projekt nuk do tė mund tė aplikohet nė kohė reale. Gjithashtu sot do tė miratohen dhe njė numėr vėzhguesish pėr zgjedhjet parlamentare.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 08.06.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/07/2017, Viti VII - NR.172