Shqiptarja.com
Speciale Zgjedhjet Vendore 2015
03 Korrik 2015 - 16:23
Zgjedhjet Vendore 2015
Basha nė OSBE: Standardet e zgjedhjeve u shkatėrruan
Basha nė OSBE: Standardet
e zgjedhjeve u shkatėrruan
Rama: Alibitė e Bashės tė turpshme
Basha:Rama e zhyti shqipėrinė nė krizė
Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha nė OSBE denoncoi shkatėrrimin e standardeve zgjedhore. Ai mori garanci pėr vlerėsim objektiv tė zgjedhjeve nė raportin pėrfundimtarė tė OSBE-ODIHR .
02 Korrik 2015 - 14:59
Zgjedhjet Vendore 2015
Zgjedhjet,Bushati pret ambasadoren Glover:Shembull pjesėmarrja e gruas
Zgjedhjet,Bushati pret ambasadoren
Glover:Shembull pjesėmarrja e gruas
Ministri i Punėve tė Jashtme, Ditmir Bushati, priti nė njė takim Ambasadoren Audrey Glover, e cila ėshtė nė pėrfundim tė Misionit Vėzhgues tė OSBE/ODIHR-it pėr zgjedhjet vendore tė 21 qershorit nė Shqipėri. 
01 Korrik 2015 - 12:41
Zgjedhjet Vendore 2015
Topalli pėrplasje mė Bashėn: Tė shkarkohen krerėt qė humbėn
Topalli pėrplasje mė Bashėn:
Tė shkarkohen krerėt qė humbėn
Gazeta Shqiptarja.com zbardh perplasjet ne mbledhjen e grupit te PD, tė parėn zgjedhjeve. Ndonėse fokusi ishte pėr punimet parlamentare, nuk kanė munguar kritikat e ish-kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli pėr rezultatin zgjedhor dhe organizmin e strukturave tė PD-sė. Topalli i kėrkuar kreut tė PD-sė qė tė ndalė sulmet ndaj saj nga kryetarėt e degėve tė PD-sė. Basha analize ne cdo dege
01 Korrik 2015 - 21:34
Zgjedhjet Vendore 2015
​“21 qershori”, kryebashkiaku i parė qė merr zyrtarisht mandatin
​“21 qershori”, kryebashkiaku i
parė qė merr zyrtarisht mandatin
Bashkim Shehu, kandidati fitues pėr Bashkinė e Kukėsit ėshtė bėrė i pari kryetar nga 61 bashkitė nė vend qė merr zyrtarisht mandatin e kryebashkiakut.Komisioni Zonal I Administrimit te Zgjedhjeve nė Kukės, i ka dorėzuar Shehut sot zyrtarisht mandatin, 10 ditė pas zgjedhjeve lokale.
30 Qershor 2015 - 10:55
Zgjedhjet Vendore 2015
LSI ankimon Vorėn: Pati votues  fiktiv, zgjedhjet tė pavlefshme!
LSI ankimon Vorėn: Pati votues 
fiktiv, zgjedhjet tė pavlefshme!
Ashtu siē kishin paralajmėruar, Lėvizja Socialiste pėr Integrim ankimoi rezultatin e zgjedhjeve vendore nė bashkinė e Vorės qė nxori fitues pėr tė katėrtin mandat Fiqiri Ismailin, duke kėrkuar pavlefshmėrinė e tyre.
01 Korrik 2015 - 08:20
Zgjedhjet Vendore 2015
Kryetarėt e degėve tė PD akuza  deputetėve dhe ish-ministrave
Kryetarėt e degėve tė PD akuza 
deputetėve dhe ish-ministrave
Ēobaj-Stafa kundėr kritikėve tė Bashės
Humbja e zgjedhjeve tė 21 qershorit tashmė kanė vėnė pėrballė drejtuesit e degėve tė Partisė Demorkatike dhe deputetėt e ish zyrtarėt e kėsaj force politike. Murrizi: Gezonin kur dilnin kuti votimi me rezultat negativ per kandidatet. 
30 Qershor 2015 - 14:35
Zgjedhjet Vendore 2015
Halimi: Ja njė video e manipulimit tė zgjedhjeve, prokuroria tė hetojė
Halimi: Ja njė video e manipulimit
tė zgjedhjeve, prokuroria tė hetojė
U paralajmėrua nga kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha se opozita ka dokumentuar shkeljet qė u shėnuan gjatė procesit zgjedhor tė 21 qershorit, dhe nuk ka vonuar, qė nga selia blu deputeti Eduart Halimi tė publikojė njė video ku komisionerėt mbushėn njė kuti me fletė votimi. Ngjarja ėshtė filmuar nė komunėn Pult nė Bashkinė e Shkodrės. 
30 Qershor 2015 - 13:59
Zgjedhjet Vendore 2015
Humbja e së majtës në Bashkinë  e Lezhës, nisin dorëheqjen e para
Humbja e së majtës në Bashkinë 
e Lezhës, nisin dorëheqjen e para
Humbja e zgjedhjeve lokale në Lezhë nga ana e së majtës po pasohet me dorëheqjen e disa drejtuesve të institucioneve lokale, shumica prej të cilave tashmë do të jenë nën varësinë e bashkisë së re. I pari që ka paraqitur dorëheqjen është drejtori i Bordit të Kullimit në Lezhë, Pashk Gjoni 
30 Qershor 2015 - 12:07
Zgjedhjet Vendore 2015
Basha pret Glover: Qytetarėt do  zgjohen pėr mbrojtjen e zgjedhjeve
Basha pret Glover: Qytetarėt do 
zgjohen pėr mbrojtjen e zgjedhjeve
Rivendosjen e standardeve tė zgjedhjeve e ka quajtur njė betejė pa kthim kreu i opozitės, Lulzim Basha. Pas pėrfunimit tė takimit me ambasadoren e OSBE-ODIHR nė shqipėri, Audrey Glover, Basha tha se shkatėrrimi i zgjedhjeve tė 21 qershorit tashmė ėshtė i dokumentuar jo vetėm nga ndėrkombėtarėt por edhe nga Partia Demokratike. 
29 Qershor 2015 - 14:44
Zgjedhjet Vendore 2015
PD: Tė pėrsėriten zgjedhjet nė Kurbin, KQZ i pranon kėrkesėn
PD: Tė pėrsėriten zgjedhjet nė
Kurbin, KQZ i pranon kėrkesėn
Demokratėt tė cilėt nuk pranuan tė shkojnė nė zgjedhje nė Kurbin, ankimojnė procesin zgjedhor tė 21 qershorit nė kėtė KZAZ, duke kėrkuar shpalljen e rezultatit tė pavlefshėm dhe pėrsėritjen e zgjedhjeve nė kėtė njėsi. Kėrkesa ankimore e PD nė KQZ, do shqyrtohet nga ky institucion kėtė tė mėrkurė. 
30 Qershor 2015 - 07:29
Zgjedhjet Vendore 2015
Ēobaj e Stafa kundėr kritikėve tė Bashės: S'bėhet fushatė nga kafja
Ēobaj e Stafa kundėr kritikėve tė
Bashės: S'bėhet fushatė nga kafja
Stafa dhe Ēobaj dalin hapur kundėr kritikėve tė kryetarit Basha duke theksuar se nuk bėhet fushatė nga kafja. Kur ka kaluar njė javė nga humbja e thellė e demokratėve nė zgjedhjet lokale, Jozefina Topalli ngelet e vetmja kritikuese e Bashės brenda grupit. Cobaj: Fitorja jo e shetitesve te Razmes. Stafa: Psudemokratet rrinin ne kafe.
29 Qershor 2015 - 20:46
Zgjedhjet Vendore 2015
Vasili te '5 Pyetjet': S' humbėn kandidatėt e LSI, por tė ASHE
Vasili te '5 Pyetjet': S' humbėn
kandidatėt e LSI, por tė ASHE
Vasili:Masa pėr pėrgjegjėsit e humbjes
Kreu i grupit Parlamentar tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Petrit Vasili ka qenė i ftuari emisionit tė radhės nė “5 pyetjet nga Babaramo”, ndėrsa ngulmoi se nuk kanė humbur kandidatėt e LSI, por tė ASHE-sė theksoi se do tė bėhet njė analizė nga e cila do tė nxirren edhe pėrgjegjėsit tė cilėt nuk i janė pėrmbajtur angazhimit pėr zonat e tyre. 
29 Qershor 2015 - 20:43
Zgjedhjet Vendore 2015
Basha: Nė zgjedhje u pėrfshinė banda tė lidhura me pushtetin
Basha: Nė zgjedhje u pėrfshinė
banda tė lidhura me pushtetin
Lideri i opozitės, Lulzim Bash gjatė takimit me bashkėraporterėt e Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės, ka shprehur kritikat pėr zgjedhjet e 21 qershorit. Sipas Bashės, duke folur pėr problematikėn e zgjedhjeve lokale ka deklaruar se, pati presion ndaj votuesve, punonjėsve tė administratės dhe u pėrdorėn para tė krimit tė organizuar pėr blerjen e votės.
29 Qershor 2015 - 16:58
Zgjedhjet Vendore 2015
Kukan:Zgjedhjet arritje pozitive tė inkriminuarit tė mos garonin
Kukan:Zgjedhjet arritje pozitive
tė inkriminuarit tė mos garonin
Eurodeputeti Eduard Kukan ndėrsa e vlerėson si shenjė pozitive pranimin e rezultatit tė zgjedhjeve vendore nga palėt politike nė Shqipėri, por edhe ecurinė e tyre, ka theksuar se duhet tė ishte miratuar nė parlament rezoluta qė persona me rekorde kriminale tė mos hynin nė garė. 
29 Qershor 2015 - 14:23
Zgjedhjet Vendore 2015
Meta: Zgjedhjet vendore arritje i dhanė jetė reformės territoriale
Meta: Zgjedhjet vendore arritje
i dhanė jetė reformės territoriale
Arritja e standardeve tė suksesshme tė zgjedhjeve pėr pushtetin vendor, tha Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, i dhanė jetė ndarjes sė re administrative e territoriale dhe konfirmuan vullnetin e lirė tė qytetarėve shqiptarė pėr tė zgjedhur kryetarėt e 61 bashkive tė reja tė vendit.
29 Qershor 2015 - 14:01
Zgjedhjet Vendore 2015
Guri për A1 Report: Do bashkëpunoj me Veliajn, por s'dua post në bashki
Guri për A1 Report: Do bashkëpunoj
me Veliajn, por s'dua post në bashki
Sazan Guri, i cili kandidoi si i pavarur në zgjedhjet lokale të 21 qershorit për Bashkinë e Tiranës, në një intervistë në studion e lajmeve të A1 Report tha se do të bashkëpunojë me kryetarin e ri të bashkisë së Tiranës Erion Veliaj
29 Qershor 2015 - 10:50
Zgjedhjet Vendore 2015
Veliaj pritet të marë drejtimin e Bashkisë së Tiranës më 20 Korrik
Veliaj pritet të marë drejtimin e
Bashkisë së Tiranës më 20 Korrik
 Më 20 Korrik, pritet që fituesi i zgjedhjeve lokale të 21 qershorit për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj të ulet në karrigen e re të Kryetarit të Bashkisë së Tiranës për ta drejtuar atë në 4 vitet e ardhshme. De fakto ai është zgjedhur tashmë si fitues i kësaj bashkje, por juridikisht pritet që të ulet në karrigen e kryebashkiakut më datë 20 Korrik.
29 Qershor 2015 - 10:02
Zgjedhjet Vendore 2015
Raporti i Koalicionit tė Vėzhguesve: Atmosferė gjithėpranuese politike
Raporti i Koalicionit tė Vėzhguesve:
Atmosferė gjithėpranuese politike
PDF-Raporti i Koalicionit tė Vėzhguesve 
Nė raportin e 4-tėrt tė saj pėr zgjedhjet e 21 Qershorit Koalicioni i Vėzhguesėve Vendorė (KVV) vlerėson se ecuria e qetė e ditės sė zgjedhjeve dhe atmosfera politike gjithėpranuese deri nė kėtė moment, duket se po u japin zgjedhjeve cilėsinė e moscenimit tė vullnetit tė votuesve”. 
28 Qershor 2015 - 08:34
Zgjedhjet Vendore 2015
Tėrmeti i 21 qershorit, ASHE shkon nė 95 deputet, APPD 45
Tėrmeti i 21 qershorit, ASHE
shkon nė 95 deputet, APPD 45
Kėshillat,ASHE fiton nė 59,APPD nė 2
Rezultatet Live - Krahasimi me 2011
Nė rast se zgjedhjet e 21 qershorit, tė zvilluara pėr pushtetin vendor, do tė zhvilloheshin pėr parlamentin atėherė koalicioni ASHE do tė kishte 5 deputet mė shumė nė Kuvend. Rezulton se nga votat e mara koalicioni Akeanca pėr Shqipėrinė Evropiane do tė kishte marrė 95 deputet kundrejt 45 qė llogaritet tė merrte Aleanca Popullore pėr Punė dhe Dinjitet. 
28 Qershor 2015 - 16:55
Zgjedhjet Vendore 2015
Vasili: Humbja e kandidatėve tė  LSI? Jemi tė kthjellėt pėr shkaqet
Vasili: Humbja e kandidatėve tė 
LSI? Jemi tė kthjellėt pėr shkaqet
Mazhoranca qeverisėse fitoi bindshėm nė kėto zgjedhje nė sajė tė dominimit politik tė saj, por dhe disfatizmit qaraman e mungesės sė alternativės opozitare. Kėshtu e lexon kryetari i Grupit parlamentar tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Petrit Vasili, votėn e shqiptarėve dhėnė mė 21 qershor. 
28 Qershor 2015 - 07:28
Zgjedhjet Vendore 2015
Intervista/ Valentina Leskaj: PD s’po gjen rrugėn e bėrjes opozitė
Intervista/ Valentina Leskaj: PD
s’po gjen rrugėn e bėrjes opozitė
Topalli: PD s'ka hapa para, por rėnie
Deputetja e Qarkut tė Vlorės, e njėkohėsisht drejtuesja e shtabit elektoral pėr bashkinė e kėtij qyteti, Valentina Leskaj, argumenton rezultatin e dobėt tė PD-sė nė kėto zgjedhje, si pasojė e ēoroditjes totale tė saj. Nė njė intervistė pėr “Shqiptarja.com” Leskaj shprehet se Partia Demokratike nuk po e gjen dot rrugėn e saj pėr tė bėrė opozitė. Leskaj shpreh keqardhjen pėr nivelin e kėsaj opozite, duke thėnė se nuk i shėrben demokracisė sė shėndoshė.
28 Qershor 2015 - 07:25
Zgjedhjet Vendore 2015
Qeverisja lokale, LSI synon të marrë postet administratorëve
Qeverisja lokale, LSI synon të
marrë postet administratorëve
Koalicioni i majtë fitoi 45 bashki të vendit me kontributin e 39 partive, dhe ndarja e pushtetit, që partitë preferojnë ta quajnë ndarja e përgjegjësive, është hapi i radhës. Një javë pas zgjedhjeve mësohet se mes partive të mëdha të Aleancës për Shqipërinë Evropiane nuk kanë nisur bisedimet konkrete për ndarjen e përgjegjësive, pasi ende po shqyrtohet rezultati zgjedhor dhe po llogaritet pesha dhe kontributi i secilës parti në fitoren e bashkive apo shumicës në këshillat bashkiakë.
26 Qershor 2015 - 20:07
Zgjedhjet Vendore 2015
Kėshillat Bashkiak, koalicioni i ASHE fiton nė 59, APPD nė 2
Kėshillat Bashkiak, koalicioni
i ASHE fiton nė 59, APPD nė 2
Lista e kėshilltarėve pėr 61 Bashkitė
61 bashkitė e vendit tashmė kanė kryetarėt e tyre por edhe kėshillat bashkiakė. Nga rezultatet pėrfundimtare tė publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezulton se nė rang vendi koalicioni I majtė ka njė epėrsi tė thellė krahasuar me tė djathtėn nė kėshillat bashkiak duke qenė shumicė nė 59 kėshilla bashkiak, ndėrsa e djathta ėshtė fituese vetėm nė Shkodėr dhe nė Vaun e Dejės, ndonėse PD rezulton tė jetė parti e dytė pėr numėr votash nė rang vendi.  
29 Qershor 2015 - 09:54
Zgjedhjet Vendore 2015
Partitė 42 ankimime nė KQZ, LSI  Vorėn, PD Tepelenėn e Kurbinin
Partitė 42 ankimime nė KQZ, LSI 
Vorėn, PD Tepelenėn e Kurbinin
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do tė marrė nė shqyrtim tė paktėn 42 ankimime nga subjektet zgjedhore pėr procesin e 21 qershorit. Partia Demokratike ka kėrkuar pėrsėritjen e zgjedhjeve nė bashkitė Tepelenė dhe Kurbin, ndėrsa LSI i drejtohet KQZ pėr Vorėn. Kjo forcė politike i drejtohet KQZ pas regjistrimeve fiktive qė mund tė kenė ndikim nė rezultatin zgjedhor nė Vorė ku u shpall fitues me rreth 200 vota kandidati i sė djathtės Fiqiri Ismaili. 
28 Qershor 2015 - 08:14
Zgjedhjet Vendore 2015
E majta merr bastionin e djathtė LSI e para nė Malėsi, PD e 3-ta
E majta merr bastionin e djathtė
LSI e para nė Malėsi, PD e 3-ta
Malėsi e Madhe, LSI "mposht" Doshin
LSI del forcė e parė politike edhe nė Malėsinė e Madhe, bashkia e fundit nė tė cilėn vijonte ende numėrimi i votave pėr kėshillat bashkiak. Ky proces u pėrmbyll kėtė pasdite nė Tiranė, ku u zhvendos numėrimi i 20 kutive tė fundit pas incidenteve tė krijuara nė qendrat e numėrimit nė kėtė bashki tė qarkut tė Shkodrės.
27 Qershor 2015 - 13:03
Zgjedhjet Vendore 2015
Topalli i kundėrpėrgjigjet Bashės: PD ka rėnie, tė shohim nga vetja
Topalli i kundėrpėrgjigjet Bashės:
PD ka rėnie, tė shohim nga vetja
Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli shpreh trishtim pėr rezultatin e Partisė Demokratike nė rang kombėtar, ndėrsa ironizon deklaratėn e kreut tė PD-sė pėr deklaratėn mbi fitimin e zgjedhjeve. Topalli i kundėrpėrgjigjet analizės sė Bashės duke thėnė se PD nuk ka rritje, por rėnie. 
27 Qershor 2015 - 18:41
Zgjedhjet Vendore 2015
Zgjedhjet, Kryetarja e LDGSH në PPE: U cënua vullneti i lirë
Zgjedhjet, Kryetarja e LDGSH
në PPE: U cënua vullneti i lirë
Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë (LDGSH), deputetja Albana Vokshi e cilësoi të manipuluar dhe të cënuar procesin zgjedhor në 21 Qershor. Në forumin e grave të Partive Popullore Europiane që u mbajt në Maltë, Vokshi i bëri me dije kolegeve europarlamentare, deputeteve dhe politikaneve të vendeve të BE-së se ka patur një proces masiv të shitblerjes së votës, klimë shantazhuese të qeverisë dhe mazhorancës mbi vullnetin e lirë të shqiptarëve, angazhim në proces kandidatë me rekorde kriminale, të gjitha të evidentuara edhe në raportin paraprak të OSBE-ODIHR.
27 Qershor 2015 - 10:00
Zgjedhjet Vendore 2015
LSI mposht fenomenin "Doshi" Forcė e parė nė Malėsi tė Madhe
LSI mposht fenomenin "Doshi"
Forcė e parė nė Malėsi tė Madhe
Sillen nė Tiranė 20 kutitė e Malėsisė
Kėshillat,ASHE fiton nė 59,APPD nė 2
Rezultatet Live - Krahasimi me 2011
Pėrmbyllja e procesit tė numėrimit tė votave pėr kėshillin bashkiak, solli surprizėn e radhės nė bashkinė Shkodėr. Demokratėt morėn nė total 25.357 vota apo e pėrkthyer nė 21 kėshilltarė, por surpriza ishte Lėvizja Socialiste pėr Integrim qė arriti tė dalė forcė e dyte me 11.800 vota apo 10 kėshilltarė dhe duke spostuar Partinė Socialiste tė treten me 10.925 vota apo 9 kėshilltarė. 
27 Qershor 2015 - 12:49
Zgjedhjet Vendore 2015
Marrėveshja me PS, Idrizi: PDIU parti e 4, kėrkojmė post ministror
Marrėveshja me PS, Idrizi: PDIU
parti e 4, kėrkojmė post ministror
Partia pėr Drejtėsi Integrim dhe Unitet kalkulon votat e saj nė zgjedhjet e 21 qershorit tė cilat e nxjerrin forcė tė katėrt politike me 60 mijė vota. Ky rezultat pozitiv pėr kryetarin e PDIU pėrkthehet nė pėrfaqėsim nė tė gjitha nivelet e qeverisjes deri nė kabinetin qeveritar. 
27 Qershor 2015 - 09:38
Zgjedhjet Vendore 2015
​Bashkia Kukės / Partitė e vogla bėjnė ligjin nė kėshillin bashkiak
​Bashkia Kukės / Partitė e vogla
bėjnė ligjin nė kėshillin bashkiak
Lezhė, surprizė partia "Ora e Shqipėrisė"
Konstituimi i kėshillit tė ri bashkiak nė bashkinė e Kukėsit,  do tė jetė tepėr i vėshtirė  pasi partitė e mėdha duhet tė "varen" nga partitė e vogla qė kanė shumicėn e mandateve tė marra nga vota e 21 qershorit. Kryetarėt e dy partive kryesore nė Kukės, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste thonė se partitė "inekzistente" siē i quajnė ata partitė e vogla, kanė marrė mė shumė mandate.
27 Qershor 2015 - 08:10
Zgjedhjet Vendore 2015
Tensionet në PD për humbjen Basha shtyn analizën në shtator
Tensionet në PD për humbjen
Basha shtyn analizën në shtator
Partia Demokratike nuk do të bëjë tani një analizë për rezultatin e dobët të saj në këto zgjedhje, por ky proces do të jetë në ditët e para të shtatorit. Demokratet te zemreruar, tentohet ulja e tensioneve. 
1   2   3   4