Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
23 Nentor 2015 - 11:08 | përditesuar në 12:13
TIRANĖ - Pėrmbytjet e njė dite mė parė nė vend, tė cilat prekėn edhe Tiranėn, kanė ngjallur polemika edhe brenda qeverisė. Kreu i Shtabit tė Emergjencave Civile Shemsi Prenēi hedh akuza ndaj inxhinierėve projektues tė autostradės Tiranė-Durrės se kanė pėrmirėsuar anėn estetike duke vendosur drita dhe palma, por nga ana tjetėr nuk kanė menduar pėr funksionalitetin e saj duke ngushtuar kanalet kulluese tė ujit. I ftuar nė studion e Report Tv, Prenēi kėrkoi ndjekje penale pėr inxhinierėt qė kanė bėrė projetin e rrugės duke i lėnė kanalet kaq tė cekėta.

"Nuk jam me profesion inxhinier por dua tė them qė niveli i kanalait nė tė dyja anėt e autostradės ėshtė ngushtuar dhe ėshtė cektuar, nuk ėshtė studiuar mirė nivelii  prurjeve. Nė njė projekt shtetėror ku merren mijėra euro nuk duhet tė pyetet drejtori i Emergjencave,  ai mund tė pyetej mė parė. Segmenti nga ura e Kasharit deri te kthesa e Kamzės ėshtė rikonstruktuar por nuk ėshtė ruajtur thellėsia e kanaleve kulluese e cila duhet tė ishte ruajtur patjetėr. Ky kanal si mund tė bėhet mė i cekėt? Duhet tė ishte bėrė mė i thellė, tė lidhej mė Lanė. Ėshtė gabim inxhinierik. Pėr mua inxhinerėt duhet tė pyeten, tė merren nė pyetje nga prokuroria, madje duhet tė hetohen sepse ne nuk kemi nevojė pėr rrugė tė bukura por pėr rrugė funksionale", - tha kreu i Shtabit tė Emergjencave Civile.

Gjatė sė dielės autostrada u mbulua nga uji e po ashtu njė pjesė e gjatėsisė sė palmave nė anė tė autostradės u zhytėn nė ujė, por fatmirėsisht asnjė prej tyre nuk u rrėzua.Opozita ka akuzuar qeverinė pėr abuzime me miliona euro pėr zbukurimin e rrugės me palma, disa prej tė cilave u rrėzuan qė nė ditėt e para.

palma tirane durres

Polemika pati gjithashtu edhe per tabelat e qarkullimit rrugor, ku njera prej tyre kufozonte shpejtesine ne 60 kilometra ne ore, e cila pas akuzave jo vetem te opozites, por edhe denoncimeve te qytetareve, u ndryshua dhe u vendos 90 km/h.

palma tirane durres


palma tirane durres

palma tirane durres

palma tirane durres

Ndėrkohė lidhur me pėrmbytjet brenda kryeqyetit, Prenēi tha se nė Tiranė situata ėshtė nėn kontroll. Njėjtė si kryebashkiaku Veliaj edhe Prenēi theksoi se ndėrtimet pa kriter mbi kanalet kulluese, mbeturinat e bizneseve nė afėrsi tė Lumit tė Tiranės u bėnė shkak pėr pėrmbytjen nė disa zona tė kryeqytetit.

“Ka disa ndėrtime qė bėjnė tė ketė ujė nė vend dhe gjithmonė aty ka pėrmbytje. Nuk ėshtė situatė jashtė kontrollit. Sot qė nė orėt e para tė mėngjesit kam qenė nė Bregun e Lumit. Nė tė dy argjinaturat e bregut tė lumit ka plehra dhe bizneset i hedhin tė gjitha aty, kjo ėshtė e pafalshme. INUV, Drejtoria e Mbetjeve Urbane duhet tė ndėshkojnė me masa tė rrepta tė gjithė shkelėsit sepse tė gjitha plehrat shkaktojnė ndotje tė lumit tė Tiranės, ėshtė konstatuar me qindra metėr kub mbetje”, - u shpreh Prenēi. 

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Leo Prandaj Z Prenci bota nuk ka nje supervizor qe merr ne dorezim punimet por nje komision ndermjet te cileve edhe nje perfaqesues i emergjencave civile qe firmosin me nenin qe mbajne pergjegjesi per problemet qe krijohen dhe perballen me drejtesine jo si ne Republiken Berishano Edviniste qe njeri ka preferenca me motive Tropoje dh tjetri me Motive palmash Bregu dhe se rruajne se cu ndodh qytetareve te kesaj Republike TroBrelene
avatar
Anonim
Ing Po pse a ka nevoje per inxhiniere kjo pune,mjafton te jesh i LSI
avatar
Anonim
lol pse nuk e the me par
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65