Analiza
 • I vetmi shteg

  Mos eja sapo ke dalë nga dushi se më xhelozon për vdekje uji i ngrohtë që ta përkëdheli kurmin.
   

 • Kërkohen alibi për humbjen e  zgjedhjeve dhe garanci për fitoren e tenderit të zgjedhjeve

  Përfaqësuesit e Partisë Demokratike në Këshillin Politik për reformën zgjedhore janë tërhequr nga marrëveshja e nënshkruar rreth riformatimit të KQZ, duke kërkuar një KQZ me balancim politik me mandat 4 vjeçar, ndërkohë që marrëveshja parasheh një KQZ të riformatuar, me një kryetar dhe dy komisione të formuara sipas një formule personash të përzgjedhur sipas kritereve të OMN.

 • Frika e opozitës!

  Lulzim Basha duhet të mbledhe këshilli kombëtar dhe të japë dorëheqien, duhet ta bëjë për PD-në jo për vete

 • Shqiptarët hanë arinj?! Këtë turp nuk duhet ta mbajmë në kurriz

 • Neritan Ceka si Indiana Jones, historia e nesërme është Kupa e Shenjtë që humb e para

  Lista të hapura apo Bylisi qytet i vjetër grek? Javën e shkuar nuk kishte asnjë dilemë për zgjedhjen e shqiptarëve se çfarë ishte më e rëndësishme për ta: një sistem i ri zgjedhor që do të ndikonte të nesërmen politike të vendit apo historia e shkuar e vendit, kulmi i tretë i trekëndëshit mesdhetar të Bermudës, Shqipëri, Itali dhe Greqi.

 • Shkove para kohe!

  I dashur Moikom, Ti nuk iu frikësove në asnjë çast vdekjes. Dhe për arsyen se nuk iu frikësove vdekjes punove deri në ditën e fundit, punove ditë e natë, pa u lodhur, pa menduar se njeriu mund të vdesë edhe prej punës së pandërprerë mendore, se: mund të vdesësh e mund të të vdesin!

 • Caro Sgarbi

  Faleminderit që vizitove Shqipërinë, vendin tonë, vendin ku çfarë thuhet është rrenë, çfarë mendohet është herezi, çfarë ndodh është iluzion, çfarë shihet është magji, çfarë dëgjohet është marramendje, çfarë ndjehet është vdekjeprurëse, çfarë vlen vidhet, çfarë lëviz shkërdhehet.

 • Të mos ngatërrojmë 'hallin' e PD-së, me hallin e demokracisë

  Këshilli Politik po shkon drejt kthimit në projektligj të pikave të marrëveshjes politike për reformën zgjedhore, nën presionin e kërkesave për ndryshime kushtetuese nga opozita parlamentare, e cila kërkon ndryshim të sistemit. Të dyja betejat zhvillohen sikur nuk kanë lidhje me njëra- tjetrën.

 • Lëreni Moikom Zeqon të vdesë!

  Mbrëmë kur ti barkderr te vila jote në Gjirin e Lalëzit po i kërkoje kuzhinierit personal të tjerë karkaleca deti dhe verë të bardhë Prosecco, edhe zemra e Moikom Zeqos po i kërkonte oksigjen për gjakun e saj mushkërive të studiuesit.

 • Provimi përballë dijes

  Sot arrita ta shoh për herë të parë të plotë provimin e gjuhës dhe tani që e pashë, arrij të mendoj më qartë dhe për kritikat që i janë bërë.

 • Demonizimi i padenjë i propozimeve kushtetuese

  Nëse hapen listat dhe ruhen koalicionet parazgjedhore atëhere dy partitë e mëdha do të fusin tek “treni” i partive të vogla elementë kriminalë, duke larë duart nga përgjegjësia, pasi nuk janë të tyre formalisht. Dhe kjo do të asgjësojë dekriminalizimin.

 • Edhe vatrat e Covid-19 në spitale, janë brenda “pritshmërive” të Ogerta Manastirliut?

  Bashkimi Europian shtyu hapjen e kufijve me vendet e Ballkanit nga 15 qershori me 1 korrik, por pas 1 korrikut do të vendosë nëse do të lejojë hyrjet nga vendet tona në bazë të situatës epidemiologjike të secilit. Praktikisht, nëse në Shqipëri gjendja është e tillë, rrezikojmë të shohim të mbyllura akoma portet dhe aeroportet e Bashkimit Europian. Nëse nuk rinisin masat urgjente të edukimit dhe ndërgjegjësimit social, Shqipëria rrezikon të kalojë pushimet verore e mbyllur në karantinë dhe te izoluar nga pjesa tjeter e Europës.

 • Nacional-romantizmi kaotik dhe Vittorio Sgarbi

  Narrativa që u prodhua pas vëmendjes së ekzaltuar të kritikut, publicistit dhe mikut të madh të shqiptarëve, Vittorio Sgarbi ndaj qytetit antik të Bylisit, sipas meje, nxori në reliev shumë e shumë plagë të pambyllura të ligjërimit publik në Shqipëri.

 • Politika dhe emigrantët!

  Politika i ka parë dhe i ka konsideruar emigrantët si qenie inferiore, si persona që janë gjithmonë tranzit, që sjellin para në Shqipëri, që kontribuojnë  me të ardhura në ekonominë shqiptare, si patriotë të flaktë për Atdheun, të cilit i shërbejnë pa kërkuar asgjë në këmbim.

 • Socialistët s’ka pse bëhen gardianë të Lulzim Bashës

  Ndaj në këto kushte socialistët duhet të respektojnë marrëveshjen me PD dhe LSI, por duhet t’i hapin rrugë dhe një marrëveshje me opozitën parlamentare për kërkesat e tyre. Ata nuk kanë pse idenetifikohen në opinionin publik si gardianë të pushtetit të Lulzim Bashës në PD. Lulzim Basha e mori atë që donte. Tani dhe shqiptarët duhet të marrin atë që duan. Dhe aman mos kërcënoni prap me bojkot se tani është e qartë si përfundon bojkoti.

 • Matura

  Si nuk u ndodh dikush të na bënte një fotografi ditën që mbaruam “Maturën”! Sa e pritëm “maturën” ne të bijt’ e viteve 80 drejt 90. Ne që u rritëm me shokë klase, ngjitur në bankë, me bërrylat që nuk u cikën kurrë që të mbetej në memorie kujtimi.

 • Heqja e koalicioneve, hap garën për partitë e reja dhe shkatërron establishmentin

  Në jetën time kam garuar vetëm një herë në zgjedhje. Në vitin 2013 refuzova koalicionin me Partinë Socialiste dhe u futa i vetëm në fushatë elektorale kundër dy koalicioneve të mëdha PD-PS.

 • Betejë për të ruajtur 'pushtetin' e opozitës

  Kërcënimet dhe shantazhet në adresë të deputetëve të mos firmosin nismën ligjore, tregojnë se PD dhe LSI, u investuan jo vetëm thjeshtë për mos ndryshimin e statukuosë, por janë gati të humbasin pushtetin e të lënë Edi Ramën kryeministër, vetëm të mos formohet opozitë e re, që t’u marrë “pushtetin” e opozitës.

 • Distancimi dhe maska, respekt për të tjerët dhe për veten

  Pamjet e para që të dalin para syve janë lokalet plot dhe ngjeshur që te rruga e Durrësit, si fillim, e kudo në Tiranë. Çfarë bëjnë 8 burra bashkë në një tavolinë kafeje që në 9.30 të mëngjesit? Çfarë bëjnë 5 vajza e gra bashkë në një tavolinë në kafe që në 9.30 të mëngjesit?

 • 10 fakte, pse LSI po largohet nga koalicioni opozitar

  Sot presidenti Meta ka marrë të gjitha garancitë e mundshme për të ardhmen e tij dhe LSI.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv