Analiza
 • Rikthehet fantazma e KLD-së së Sali Berishës

  Vendimi i sotëm i Këshilli i Lartë Gjyqësor për deklarimin e mbarimit të mandatit të anëtarit të Gjykatës së Lartë Ardian Dvoranin është një rikthim i fantazmës së KLD-së mbi drejtësinë e re.

 • Arbëreshët-Një simpozium i çmuar në New York

  Akademia e Shkencave e Shqipërisë përmes anëtarëve të saj Francesko Altimari, Mateo Mandala dhe kryetarit të Komisionit Kombëtar të shoqatës botërore të baladave, Nicola Scaldaferri organizojnë simpoziumin on line- ARBËRESHËT.

 • Përse demokratët 's' duhet ta votojnë Lulzimin

  E kemi parë dhe dëgjuar shpesh ditët e fundit (pas nënshkrimit të marrëveshjes) kryetarin e PD Lulzim Basha, të dalë në qytete, kryesisht në lagje dhe biznese, ku kanë mbetur ende demokratë të padjallëzuar, që besojnë se “ai do të sjellë parajsën”.

 • Takim me njerkun, në vend të babait

  Një deputete e opozitës parlamentare, ka deklaruar sot votën e saj pro marrëveshjes Rama- Basha për zgjedhjet. Deklarata e saj argumentohej me faktin se marrëveshja është një fitore e opozitës së bashkuar, pasi i garanton asaj zgjedhje të lira. Është i njëjti fjalor që përdor Lulzim Basha dhe PD për të argumentuar marrëveshjen me Ramën.

 • Editorial/ Covid, rekord infektimesh, Manastirliu si Valbona Sako: 'Brenda pritshmërisë!'

  Në majë të listës së përgjegjshmërisë është padyshim klasa politike: Nga një anë Ministria e Shëndetësisë, që nuk ka vendosur kurrë përdorimin e maskave si një detyrim për t’u respektuar. Nga ana tjeter opozita, Lulzim Bashën të cilin e ka kapur një orgazmë zgjedhjesh dhe ankthi i pushtetit, organizon mitingje në sheshe.

 • Përse Basha duhet të ulet në tryezë me opozitën parlamentare?

  Partia Demokratike duhet të ndryshojë qasjen zyrtarisht ndaj opozitës parlamentare, duke kërkuar të ulet në bisedime me ta për të zgjidhur krizën e votave në Parlament. Opozita parlamentare është produkt politik i Partisë Demokratike dhe janë aty si zgjedhje e Lulzim Bashës dhe si pasojë e akteve politike të Lulzim Bashës.

 • 'Perandoria' e biznesit mbi një krim: Si i shpëtuan vëllezërit Çilotaj drejtësisë

  OFL iu dërgoi sot kërkesën për të treguar pasurinë, vëllezërve Çilotaj. Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se historia e vëllezërve Çilotaj-pasuria e sekuestruar e të cilëve kap vlerën e dhjetëra milionë eurove, zë fill në Greqi me akuzat për vrasjen barbare të një vajze 24-vjeçare për shkakun se “nuk fitonte shumë para”-një krim ende i pandëshkuar pas dy dekadash.

 • Sgarbi, Sgërbot, ilirët barbarë dhe europianët e fisëm

  I gjori Sgarbi, e çojnë në Bylis për të ngrënë kalastren me pilaf tek klubi i fshatit dhe ai zbulon papritur teatrin e vendosur magjishëm mbi hapësirën që shtrihet nga malet e Vetëtimave deri në Adriatik.

 • Eshtë një marrëveshje kundër sfidantëve të rinj në politikë

  Nuk jam i sigurtë sa do të ketë mundësi opozita parlamentare të ruajë pakicën bllokuese për 84 vota, por e sigurtë është, se ata kanë në dorë në mënyrë paradoksale t’i rikthejnë nderin misionit të OSBE /ODIHR në Shqipëri dhe gjithë ambasadorëve që u muarën me të ashtuquajturën reformë zgjedhore.

 • Përgjërimi i aleatëve për 'pak' pushtet

  E ndërsa Lulzim Basha ka firmosur marrëveshjen për zgjedhoren, duket se “çirakët” e tij, aleatët e partiçkave të vogla, po përgjërohen për “pak” pushtet.

 • Gomari shan Ambasadorin

  Ta shajë gomari Ambasadorin është turp shtazarak. Por është dhe punë me leverdi. Se nga gomar që je, bëhesh menjëherë i shquar, i rëndësishëm, i lavdishëm. Mirpo duhet të plotësosh disa kushte.
   

 • Të ndreqësh vetullat, e të nxjerrësh sytë

  Nevoja për ta harruar “suksesin” e marrëveshjes zgjedhore duket se e ka shtyrë Lulzim Bashën të krijojë pritshmëri të tjera, për t’u krijuar idenë se tani jemi afër pushtetit. Atë që nuk ua dha dot me ndryshim sistemi zgjedhor, ua premton se do t’ua japë me zgjedhje brenda partisë, kurse atë që ua hoqi nga duart më 30 qershor u premton se do t’ua japë në tetor.

 • Marrëveshje për të mos pasur Reformë

  E vërteta e hidhur dhe e plotë, është se kemi një marrëveshje për të mos pasur reformë zgjedhore. Dhe kjo duhet pranuar kështu siç është, pavarësisht nëse ja vënë emrin reflektim, dështim, apo kthjellim të palëve në bisedime.

 • SPAK duhet të hetojë historinë që tentoi të destabilizojë Shqipërinë

  Gazetari Carlo Bollino ishte i vetmi që i hyri seriozisht me fakte dhe e çmontoi këtë lajm të rremë, por siç ndodh në Shqipëri, ai u relativizua nga politika, që e kishte projekt prodhimin e një skenari për destabilizim politik.

 • Është edhe më e pistë sesa duket

  Sepse që "fitorja" e arritur nga zotërinjtë Luli Basha dhe Edi Rama të bëhet fakt, duhet që ajo të kalojë me të paktën 84 vota në parlament.

 • Mynxyra e shpirtit të Opozitës

  Gënjeshtra është arratisja prej së vërtetës e për rrjedhojë ikja prej të qenurit person autentik, e për rrjedhojë prej të qenurit opozitë autentike

 • Rama sapo fitoi mandatin e tretë si kryeministër në tavolinë me Luli Bashën

  Pazar pa i dhënë asgjë opozitës

 • Moraliteti i abuzimit

  Së fundmi mediat sociale janë përmbytur me lajme për përdhunimin e një 15-vjeçareje nga roja i shkollës së saj. Nga tërë kjo situatë kam parë të dalin në pah dy lloje qëndrimesh, njëri prej tyre mëse njerëzor dhe tjetri tepër barbar.

 • Si lindi dhe kush e mbështeti skandalin e sajuar e 1400 konteinerëve me mbetje të rrezikshme

  “Më duhet të merrem me çështjen shqiptare”, thotë në një nga përgjimet Sergio De Gregorio.

 • Falimentoi edhe Fullani i fundit

  Nuk harrohet lehtë plangprishësi me moshë 21 vjeçare dhe peshë 121 kilogramë që fshinte djersët e ballit me kartmonedhën 500 euro.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv