10 arsye përse duhet ta vizitoni Maqedoninë e Veriut këtë verë

10 arsye përse duhet ta vizitoni Maqedoninë e Veriut këtë verë

Një nga dhuratat më të bukura të natyrës në Evropë janë Liqeni i Ohrit dhe qyteti i Ohrit. Mjafton ta shohësh duke pushuar nga larg, të dëgjosh dallgët dhe të shikosh blunë e pafund për t'u dashuruar me të. Ndjeni bukurinë e liqenit të Ohrit dhe "Qytetit të Dritës" që do t'ju bëjë të mendoni se natyra i ka krijuar vetëm për sytë tuaj. Liqeni i Ohrit është shpallur Trashëgimisë Botërore dhe mbrohet nga UNESCO. Është një nga liqenet më të thellë dhe më të vjetër në Evropë me më shumë se 200 lloje endemike.

Zhytja është shumë tërheqëse dhe e përhapur në Liqenin e Ohrit. Liqeni është një thesar i vërtetë arkeologjik dhe plot lloje endemike të florës dhe faunës, siç është sfungjeri i rrumbullakët i Ohrit që jeton në një thellësi prej 35 metrash, diçka që rrallë mund të gjendet diku tjetër. Së bashku me instruktorët profesionistë, çdo turist mund të shijojë shëtitjet e ditës dhe të natës përgjatë zonave arkeologjike nënujore në Gjirin e Kockave në Gradishte. Ata janë të mahnitur nga vendbanimi i shtyllave neolitike i cili është i vetmi i këtij lloji në Ballkan dhe artefaktet që mund të shihen në Muze.

Nëse i kërkoni një qytetari të Shkupit të mësoni se ku mund të ndihet shpirti i kryeqytetit Shkup, ai me siguri do t'ju çojë menjëherë në shëtitje në Çarshinë e Vjetër të Shkupit. Ka vetëm një arsye pse është kështu - pazari është një vend që bashkon traditën me modernen, është rrjedha e gjakut të qytetit, ku miqësitë mirëmbahen dhe zgjerohen, në të çdo hap është një copëz historie, çdo ndërtesë të admiron. Pazari pasqyron shoqërinë multikulturore të qytetit. Bëni një shëtitje nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm nëpër labirintet e pazarit, humbisni në bukurinë e arkitekturës, vizitoni ndinjë nga dyqanet, shijoni lahmaxhun, qebap ose burek, shijoni ëmbëlsirat turke, pini çaj...

Parku speleologjik i Kanionit Matka është një nga më tërheqës në Evropë. Në këtë zonë gjenden me dhjetëra shpella me një gjatësi prej 20 deri në 176 metra. Më mbresëlënëse prej tyre është shpella nëntokësore Vrello, pjesa e brendshme e së cilës ruan dy liqene dhe është e pasur me stalaktite. Dominon stalagmiti i madh në formën e një koni, i cili është grumbulluar prej 2700 vitesh. Me një thellësi prej 212 metrash, Vrello është aktualisht shpella më e thellë nënujore në Ballkan dhe e dyta në Evropë. Vizita e shpellës është një përvojë që do ta mbani mend për një kohë të gjatë.

Për përvojën më autentike, përpiquni të jeni në Malin e Shenjtë në Kokino në ditën e ekuinoksit pranveror, duke pritur rrezen e parë të diellit të ulur në një nga fronet dhe ku është i mundur një takim i njeriut dhe i perëndive. Parë nga rrëza e malit, mali ka simbolin e një boshti rreth të cilit rrotullohet i gjithë universi, kështu që maja e malit të shenjtë shpesh barazohet me kërthizën e botës.

Kur të gjendeni në fshatin Kuklicë, 8 km në veriperëndim të Kratovës, do t'ju presë një pamje e pazakontë që do t'ju bëjë të mendoni se natyra e ka krijuar vetëm për sytë tuaj - 140 figura guri në formë shtyllash deri në 10 metra të larta, të cilat duken si trupa të lartë njerëzor. Ky vend që vendasit e quajtën "Dasma e Gëzuar" është një histori për dasmorët dhe dhëndërit e ngurtësuar. Historia tjetër është ajo e shkencëtarëve, të cilët thonë se figurat prej guri janë krijuar 10 mijë vjet më parë, me erozion afatgjatë të shkëmbinjve vullkanikë, të kombinuara me kushtet gjeomorfologjike, klimatike dhe vegjetative. Në fakt, përgjigja e tyre është se me kalimin e kohës, natyra i ka skalitur në kryevepra të rralla në botë.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO, flakët mbulojnë qiellin e Fushë-Krujës! Zjarri i qëllimshëm në Nikël, rrezikohen banesa

VIDEO, flakët mbulojnë qiellin e Fushë-Krujës! Zjarri i qëllimshëm në Nikël, rrezikohen banesa