‘100 ditë, 100 arritje’, Rama publikon shifrat: Me taksën progresive infermierët paguajnë më pak se sa me taksën e sheshtë, s'ka kohë për pushim!

Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama përmes një “Instastory” ka publikuar një nga 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të dytë.

Teksa na ndajnë 56 ditë nga zgjedhjet parlamentare më 25 prill, Rama në formën e një kuici tha se me taksën e sheshtë 10% një infermier/e do të paguante 78.000 lekë në vit, ndërsa me taksën e drejtë  progresive vetëm 54.600 lekë në vit. Ai shton se me taksën progresive merren mbrapsht 23.400 në vit më shumë se më para.

100 ditë, 100 arritje. S’ka kohë për pushim”, shkuan në fund.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento

Komente

  • Iliri: 28/02/2021 16:58

    Po ,shume mire,por nuk mbushet arka e shtetit duke taksuar me shume rrogetaret dhe duke ulur taksat e bizneseve. Vertet bizneset hapin vende pune,por kontrolloni pak si behet pagesa e pagave ,a eshte reale apo punonjesit kthrjne nje pjese te punedhenesi? Shikoni pak se si bejne kompanite me taksa te ulura evazion duke mos deklaruar bilance reale qe te ulen firot e buxhetit. Duhet ca balancim,jo ta haje gjithmone rrogetari i shkrete qe merr shume pak kthim nga ato qe paguan.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘Flas me Bashën deri sa dëgjoj gërrhitje..’/ Rama: Si e vë në gjumë Lulzim Bashës! Ore po Saliu është gjallë?