102-vjeçarja e mbijetuar e Holokaustit bëhet ylli i kopertinës së Vogue Gjermani

102-vjeçarja e mbijetuar e Holokaustit bëhet ylli i kopertinës së Vogue Gjermani

Margot Friedländer

Një 102-vjeçare, e mbijetuar nga Holokausti, familja e të cilës u shfaros në kampin e Aushvic është bërë ylli i kopertinës për sezonin korrik/gusht të Vogue Germany.

Margot Friedländer, lindi në Berlin në vitin 1921.

Sipas një biografie të shkurtër në faqen e internetit të Muzeut Hebre të Berlinit, Friedländer kaloi fillimin e luftës me nënën e saj dhe vëllain më të vogël, Ralph, pasi prindërit e saj u ndanë. Ata kishin plane për t'u larguar nga vendi, por në vitin 1943 vëllai i saj u arrestua nga policia sekrete e Gjermanisë naziste.

Sipas CNN, më vonë edhe nëna e tyre u arrestua dhe dërgua së bashku me djalin në Aushvic, ku të dy u vranë.

Por para se të largohej, ajo la një mesazh për vajzën e saj ku shkruhej “përpiqu të bësh jetën tënde”.

Friedländer, atëherë vetëm 21 vjeçe, u fsheh, por më vonë u kap dhe u dërgua në kampin Theresienstadt në Çekosllovakinë e atëhershme, të pushtuar nga nazistët në vitin 1944.

Në intervistën e saj me Vogue Germany, Friedländer tha "jam mirënjohëse. Mirënjohëse që ia dola. Për të qenë në gjendje për të përmbushur dëshirën e nënës sime”.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kompanitë në proces të rikthimit, pas avarisë teknologjike

Kompanitë në proces të rikthimit, pas avarisë teknologjike