1.6 milionë dollarë në 3 muaj, ose 17.500 $ në ditë! Sa shpenzojnë institucionet për udhëtime jashtë vendit? Shifrat zyrtare

Foto ilustruese

Pagesat për udhëtimet zyrtare brenda dhe jashtë shtetit përbëjnë një shumë të majme të shpenzimit të parasë publike. Miliona të buxhetit të shtetit shpenzohen për udhëtimet zyrtare jashtë vendit.

Edhe pse Kryeministri Rama i vuri ultimatum ministrave të tij ditën e betimit të Qeverisë së re se nuk do të ketë më shpenzime të ekzagjeruara me fluturime në 'biznes class', sipas shifrave të publikuara online në 3 muaj e fundit janë bërë 539 transferta në thesar me vlerë 161,033,996 lekë, ose 1.6 mln dollarë. Sigurisht këto shifra nuk përfshijnë vetëm ministritë por të gjitha institucionet. 

Kujtojmë se ka pasur edhe kufizime për shkak të masave anti COVID. Mesatarja e shpenzimeve në muaj është 530 mijë dollarë, ose rreth 17.500 dollarë në ditë.

 

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • vilma: 26/11/2021 09:47

    Qe qeveritaret debutetet atministrata do dali ne takime jashte eshte e qarte por qe 90% e ketyre eshte pa asnje fryte vetem per qejf eshte e vertete.... Ne fakt keta numeronin ec e jaket e Jozefina Topallit por ja kane kaluar prandaj thirrini mendjes se jetoni ne vendin me te varfer ne Europe...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi/ 1,017 të infektuar dhe 2 viktima në 24 orët e fundit