20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë

Zgjedhja e rrugëtimit të karrierës mund të jetë një zgjedhje e tepër e vështirë duke pasur kaq shumë opsione të disponueshme dhe pagesat të ndryshme që ofrohen për secilën.

Por, 3 pyetje janë tepër të rëndësishme për çdo rast kur duhet të vendosim lidhur me profesionin që do të zgjedhim në jetë.

1.      A është e dobishme për mua personalisht dhe profesionalisht? 

2.      A është emocionuese dhe a mund të rritem në këtë fushë? 

3.      Dhe së fundmi, a paguhet mirë?

Shumë persona, përkrahë aftësive dhe prirjeve që kanë në një fushë, zgjedhin atë profesion që i ofron një pagë më të mirë.

20 punët që konsiderohen ndër më të mirë paguarat aktualisht në botë janë:

·         Shkencëtar i të Dhënave

·         Inxhinier i Lartë Softuerësh

·         Bankier investimesh

·         Kryeshefi Ekzekutiv

·         Kirurg

·         Anestezist

·         Mjek

·         Neurokirurg

·         Kirurg Oral & Maksilofacial 

·         Ortodont

·         Gjinekolog

·         Psikiatër

·         Pilot dhe bashkë-pilot i linjës ajrore 

·         Pediatër

·         Internist

·         Mjeku i përgjithshëm (GP)

·         Stomatolog

·         Inxhinierët e Naftës

·         Menaxher i Inxhinierisë

·         Menaxher IT 

·         Analistët Financiar

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore