30 humbje jete dhe 2.098 raste të reja nga COVID-19 në Greqi! 365 pacientët e shtruar në spital, prej të cilëve 321 të pavaksinuar

Foto ilustruese

Në shtetin fqinj, Greqinë, gjatë 24 orët e fundit janë regjistruar 30 humbje jete dhe 2.098 raste të reja.

Numri i personave të shtruar në spitalet COVID është 365, prej të cilëve 321 janë te pavaksinuar.

Mosha mesatare e personave të prekur me COVID-19 është nga 39-78 vjeç, ndërsa qyteti më numrin më të lartë të infektimeve është Athina.

Numri total i infektimeve ka shkuar 716.358, ndërsa ai i viktimave është 15.628 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Prej shfaqjes së variantit delta, për shkak të përhapjes së tij të shpejtë numri i infektimeve u rrit në mënyrë drastike. Aktualisht situata epidemiologjike në vend është me e stabilizuar, për shkak të shtrëngimit të masave anti-COVID dhe intensifikimit të procesit të vaksinimi.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

Përtej migrimit: Si po përballen vendet me popullsinë në plakje