8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

Rusët e dyshuar për krime lufte në Ukrainë

Tetë ushtarë të tjerë rusë janë identifikuar nga shërbimi ukrainas i sigurisë pasi dyshohet se kanë kryer krime lufte.

Këta tetë ushtarë, shumica e tyre nga Njësia 6720 e Shërbimit Federal të Gardës Kombëtare të Federatës Ruse u akuzuan për plaçkitje të pronave dhe vjedhje nëpër shtëpi të braktisura.

Mësohet se ushtarët rusë plaçkitën kompjuterë dhe pajisje shtëpiake, bizhuteri, pajisje, veshje, ushqime etj.

Deri më tani janë shpallur disa ushtarë rusë fajtorë për krime lufte në Ukrainë, shumica prej të cilëve akuzohet se kanë kryer krime në qytetin e shkatërruar nga rusët, Bucha.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zv.ministri i Infrastrukturës: Mund të eksportohen 3 milion ton grurë nga portet e saj në shtator


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se aksioni për konfiskim është zgjidhja e duhur për ndërtimet pa leje?×

Lajmi i fundit

Kërkesat për azil, shqiptarët zgjedhin si destinacion të parë Francë, Britaninë dhe Gjermaninë, 'del në skenë' Irlanda

Kërkesat për azil, shqiptarët zgjedhin si destinacion të parë Francë, Britaninë dhe Gjermaninë, 'del në skenë' Irlanda