9 kandidatë në garë për vakancat në 'Kushtetuese', KED kërkesë për informacion në SHISH, hipoteka, banka dhe DSIK

TIRANË- Këshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED) ka dërguar një kërkesë për informacion në SHISH, hipotekë, në Banka dhe DSIK për 9 kandidatët në garë për vakancat në Gjykatën Kushtetuese. Lajmi konfirmohet nga burime për gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta. Pas kalimit "në filtër" të këtyre kandidatëve, hapi i radhës do të jetë intervistimi dhe më pas pikëzimi i tyre, një proces i cili pritet që të zgjasë deri nga mesi i muajit tetor.

Kështu me plotësimin me 9 anëtarë, Gjykata Kushtetuese do të ketë mundësi për të dhënë mes të tjerave dhe 2 vendime të rëndësishme, më të plota sa i përket shkarkimit ose jo të presidentit Ilir Meta, pas kërkesës së mazhorancës dhe për të vendosur mbi legjitimitetin e zgjedhjet lokale të 30 qershorit, pas mbërritjes së opinionit të Venecias.

Aktualisht kjo Gjykatë ka 7 anëtarë, 6 me mandat të plotë dhe kompletimi me 9 anëtarë do e bëjë këtë Gjykatë më të kompletuar për të marrë vendime të rëndësishme.

Kandidatët në garë për Gjykatën Kushtetuese
1. Albert Demirneli (për vendin vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha);
2. Alket Jaupi (për vendin vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha);
3. Dhimitrula Spiro (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha dhe zj. Vitore Tusha);
4. Ervin Karamuço (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha, zj. Vitore Tusha dhe z. Gani Dizdari);
5. Helena Papa (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha dhe zj. Vitore Tusha);
6. Saimir Visha (pa specifikim për cilin nga vendet vakant);
7. Sandër Beci (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha dhe zj. Vitore Tusha);
8. Vatë Staka (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha dhe zj. Vitore Tusha);
9. Zhaklina Peto (për vendet vakant të krijuar nga largimi i z. Fatmir Hoxha dhe zj. Vitore Tusha).

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Divjakë/ Vret gruan me armë gjahu në banesë dhe më pas veten