A do njihet patenta shqiptare në Gjermani? Rama: Ky moment i shumëpritur do vijë shpejt! Aleancë e fortë qeveri-biznes i vogël, të mëdhenjtë do paguajnë një për një detyrimet

Patenta shqiptare shumë shpejt mund të njihet edhe në Gjermani.

Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, gjatë rubrikës pyetje përgjigje, pasi u pyet nga një i ri shqiptar që jeton në Gjermani. Rama tha se tanimë e kemi kaluar provimin e autoriteteve të inspektimit të standardeve të transportit sa i përket strukturës tonë dhe se gjithçka është në dorë të autoriteteve gjermane.

"Ne kemi tanimë kaluar provimin e autoriteteve të inspektimit të standardeve të transportit sa i përket strukturës tonë dhe  është bërë një revolucion në shërbim ndaj të gjithë drejtuesëve të mjeteve. Raporti me vlerësim jashtëzakonisht pozitiv ka shkuar në ministrinë federale e cila e ka shpërndarë për të gjitha shtetet që përbëjnë republikën federale sepse duhet që çdonjëri nga landers ta aprovojë dhe pastaj patenta shqiptare të njihet të gjithë vendet. Kjo është në dorë të autoriteteve gjermane ne e kemi bërë detyrën tonë. Shumë shpejt do të vijë momenti i shumëpritur për ju që të mos keni nevojë për të bërë ato pagesa të kripura por të mbanë atë shqiptare", tha Rama.

Kurse kërkesës së një tjetër qytetari i cili transporton mallra, për një paketë ekonomike, Rama iu përgjigj se është e pamundur pasi ata nuk janë prekur nga pandemia.

"Përshëndetje i dashur Taulant, sipas verifikimit të bërë, ne kemi ndihmuar me mbështetje financiare të gjithë ata kanë mjete transporti pasagjerësh, përderisa tregtia e mallrave dhe e transportit ska pasur ndalesë nuk ka pasur një paketë për ju. Nga të gjitha të dhënat xhiroja e zakonshme e kësaj kategorie nuk ka pësuar asnjë ndalesë", Rama.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:14
Rama i 'shtrëngon dhëmbët' biznesit të madh: Aleancë e fortë qeveri-biznes i vogël, të mëdhenjtë do paguajnë një për një detyrimet

Kryeministri Edi Rama teksa i është përgjigjur një qytetari nga makina, ka thënë se nga janari biznesi i vogël nuk do të ketë askënd që ta kontrollojë përveç vetëvetes.

Nga aleancë qeveri-biznes i vogël sipas Ramës, do të garantohet që të mëdhenjtë të mos kenë mundësi të fshehin të ardhura pas atyre do të paguajnë një për një detyrimet.

"Përshëndetje, më vjen mirë. Kurajo. Besim në punë, ne jemi pranë teje dhe gjithë atyre për t’ia dalë, dhe kjo është koha dhe beteja përfundimtare për t’ju çliruar nga taksidarët e kontrollorët që jo rrallë abuzojnë me detyrën dhe kthehen për ju në makth më shumë se taksat.

Ju nuk do keni më njeri nga janari t’ju kontrollojë përveç vetvetes në funksion të kontributit tuaj. Në aleancë të fortë qeveri-biznes i vogël do të garantojmë që të mëdhenjtë duke mos pasur mundësi të fshehin të ardhura pas jush do të paguajnë një për një detyrimet. Me dixhitalizimin e transaksioneve gjithçka do jetë më e lehtë", tha Rama.

Be.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kuvendi të presë opinionin e Venecias përpara se të rivotojë Kodin Zgjedhor?

Komento

Komente

 • Bravo: 19/10/2020 09:51

  Ashtu të lumtë, një për një ti paguaj biznesi i madh i Zamirit apo Kastratit me shokë. Ne të vegjlit pa biznese i paguajmë 100 nga 100, se domosdo, dujen 20 miljon euro për km rruge...klasi A, nuk o shaka.

  Përgjigju
 • Tirana: 18/10/2020 17:16

  Njohja e patentave tanime s ka vlere, shqiptaret i kane mare ne gjermani lejet e drejtimit. Sa per biznesin kur nuk e bere per 7,5 vjet te paguante gjithkush ate qe i takon, nuk mund ta besh per pak muaj. Sot ka ndertues qe kane ndertuar prej vitesh e tani qendrojne te fshehur sepse nuk kane pagu as sa nje biznes i vogel, Paguan taks banese, arsimi, pastrimi, tvsh etj etj nje qytetar dhe ata me pallate , parkingje , hotele nuk paguajne per paaftesine dhe korfupdionin e administrates tuaj te degraduar.Si do ta mbash ekonomin e vendit?

  Përgjigju
 • Tregtari vogel: 18/10/2020 16:47

  Je i madh Rama jemi me ty

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kujdes nëse ju vjen një mesazh i tillë në WhatsApp! Kush ka kthyer përgjigje të njoftojë menjëherë Policinë