A do të shpërthejë lufta Turqi-Greqi dhe pse Ankaraja mund ta godasë Athinën pa asnjë dëm?

Pas firmosjes së marrëveshjes detare mes Greqisë me Egjiptin, Turqia reagoi ashpër pasi deklaroi se ishte bërë sipas interesave të këtyre dy vendeve.

Duke e konsideruar këtë marrëveshje si “jo ekzistente”, Turqia nxori në det anijen e saj eksploruese dhe u tregoi të gjitha vendeve, miq apo armiq, se nuk do të heqë dorë nga pretendimet e saj në “Atdheun Blu”.

Zona që Turqia përfshiu në eksplorim përmban fushat naftëmbajtëse, të cilat janë pjesë e marrëveshjes së nënshkruar midis Greqisë dhe Egjiptit.

Mes konfliktit të Turqisë dhe Greqisë për Mesdheun Lindor, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan bëri deklaratën e bujshme: “Ata që sulmojnë bashkëkombësit dhe vëllezërit e mi duhet ta dinë se do të japin llogari për këtë çështje përmes ligjit ndërkombëtar dhe metodave të tjera. Qëndrimi i Greqisë në Egje dhe Mesdhe është i qëllimshëm dhe mashtrues.

Nuk mund të shpjegohet me logjikë dhe gjykim të shëndoshë kërkesa për të zotëruar juridiksion detar mbi një ishull, i cili është vetëm 2 km larg bregdetit turk dhe 580 km larg Greqisë kontinentale.

Unë gjithashtu paralajmëroj edhe BE-në për këtë. A i përmbush një shtet anëtar i BE-së detyrimet e tij për të mbrojtur të drejtat e pakicave sipas legjislacionit evropian? BE-ja duhet t’i kërkojë llogari qeverisë greke për këtë.

Të pretendosh juridiksion detar mbi një sipërfaqe 40 mijë kilometra katrorë duke u nisur vetëm nga një sipërfaqe toke prej 10 kilometrash katrorë është edhe qesharake, edhe e pabazuar për sa i përket ligjit ndërkombëtar. E ftoj edhe një herë Greqinë që të respektojë të drejtat e Turqisë”, tha Erdogan.

Mesazhi i lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes turke pas deklaratës së Erdoganit thoshte se anijet dhe avionët që i përkisnin forcave  detare po vazhdojnë të shoqërojnë stërvitjet tona Yavuz dhe Fatih, dhe anijen eksploruese Barbarosa Hayrettin.

Është mjaft e qartë se anijet dhe avionët janë një paralajmërim i pastër se në rast të ndonjë sulmi në anijet tona të nga ana greke gjatë eksplorimit në Mesdheun Lindor, ushtria do të përmbushë detyrat e saj, shkruan gazeta turke "Yeni Safak".

Ndërsa deklaratat e mëpasshme të Turqisë njoftuan se zona e Mesdheut lindor u kthye në një “teatër lufte”.

Rusia do të zhvillojë një stërvitje raketore në këtë rajon. Ka një atmosferë të plotë të panikut në Greqi. Është pohuar se një pjesë e zonës ku anija "Oruç Reis" do të kryejë eksplorime është brenda territorit grek kontinental. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis thirri Këshillin e Mbrojtjes në një takim të jashtëzakonshëm që zgjati 59 minuta.

Gjatë deklaratës së shkurtër, u tha se situata ishte vlerësuar dhe reagimi i Greqisë në çdo rast do të jetë i duhuri.

Kjo ishte e vetmja deklaratë e bërë. Nuk ka dyshim se Greqia nuk mund të jetë e vetme në këtë përplasje me Turqinë. Si gjithmonë, ajo po kërkon ndihmën e Evropës dhe NATO-s. Duket sikur Presidenti Francez,  Emmanuel Macron, i njohur si antiturk, është njeriu që qëndron pas marrëveshjes midis Kajros dhe Athinës.

Sidoqoftë, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavushoglu tha se, “Sipas informacionit të marrë nga Ankara, është e qartë se shelfi kontinental i Egjiptit nuk është brenda kufijve që pretendohen nga Turqia”.

Çavushoglu deklaroi se shelfi kontinental i pretenduar nga Greqia është qartë në kundërshtim me shelfin kontinental të Turqisë.

Ministri i Jashtëm tha se Athina dëshiron të fillojë zbatimin e marrëveshjes së saj me Kajron nga shelfi kontinental i Kretës dhe ishujt përreth tij, por që duhej të tërhiqej qartë nga ky pozicion:

Duket se të drejtat e tyre të sovranitetit mbi ishujt atje, përfshirë Kretën, u kompromentuan. Kjo në thelb mbështet teorinë tonë”.

Shpërthimi i kryeministrit grek Mitsotakis duke thënë se: “Ushtria jonë është e gatshme”, ndërsa tensionet e Mesdheut Lindor po vazhdojnë midis Turqisë dhe Greqisë, konsiderohet jo shumë e rëndësishme nga qarqet ushtarake.

Megjithatë, e rëndësishme është pyetja se çfarë është në gjendje të bëjë Turqia nëse ndonjë prej elementëve të vet sulmohet, kryesisht anija e tij eksploruese sizmike Oruç Reis.

Sipas ekspertëve, Turqia ka instrumentet e afta për të goditur Athinën pa rrezikuar jetën e asnjë prej ushtarëve të saj. Prandaj, një luftë midis Turqisë dhe Greqisë është më në dëm të fqinjit tonë…/ Shkruan gazeta turke.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ruhen koalicionet parazgjedhore siç janë në ligjin aktual?

Komento

Komente

 • Dhimitri: 15/08/2020 23:53

  Greqia ashte ndeshe në hundleshe jo si me SHqiperine

  Përgjigju
 • X berati: 15/08/2020 16:10

  Fajin e ka shqiperia se kemi ne pushtet leshin e preshin se kemi drogen e hashashin sepse leshi e preshi e kane mendjen tek droga e tek hashashi nuk w kane mendjen si vuajne emigranter prandaj greqia nuk ka faje ne kete ceshtje se permbush kushtet e saj per te mbrojtur popullin grek qe jetojne ne greqi prandaj o popull shqiptare shkudni leshin edin ramen dhe preshin erion bracen sepse e kane mendjen ku ti fusin leket e vjedhura nga taksat e shqiptareve

  Përgjigju
 • Iris: 15/08/2020 03:05

  Asgje nuk ka per te ndodhur,megjithese ,po ti shija qe te dy keta shtete ne fund te detit nuk do me vinte aspak keq.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

U largua nga 'Portokallia', zbulohet ekrani ku do e shohim Xhemi Shehun?