A është e shëndetshme të hahet një vezë në ditë?

Foto ilustruese

Veza është një ndër ushqimet kryesore të dietës suaj e pasur me shumë proteina.

Një video “Funny or Die” e publikuar në vitin 1979 fillon me një burrë të ulur për mëngjes me biftek dhe vezë.

Papritur, një dritë e ndritshme ndizet në dhomën tjetër dhe një i huaj ecën në kuzhinë, duke befasuar burrin dhe gruan e tij.

"Prisni! Ndaloni! Mos hani atë ushqim",  thotë i huaji.

I hutuar, burri pyet: "Pse?"

"Vezët", thotë i huaji. "Ata janë plot kolesterol."

Kjo video përshtatet me vitet 1970, kur të gjithë ishin të shqetësuar për substancën që mund të bllokojë arteriet tuaja.

I panjohuri  paralajmëron çiftin që nëse hahet një vezë në ditë rrit në mënyrë drastike mundësinë e një sulmi në zemër.

Ky debat mbetet i rëndësishëm pasi njerëzit në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të konsumojnë vezë.

Sipas Healthline, mesatarisht, amerikanët  hanë 289 vezë në vit, ose mbi pesë kokrra në javë.

Kjo vjen ndërsa udhëzimet e reja dietike heqin kufizimet ndaj kolesterolit, duke reflektuar pikëpamjet e shumë dietologëve që përmbajtja ushqimore e lirë e një veze tejkalon shqetësimet e tjera.

Ushqyesit tani thonë se kolesteroli dietik nuk është aq vdekjeprurës siç menduam rreth 40 vite më parë.

Por ekspertët pajtohen që dieta është një gjë e ndërlikuar për të studiuar, sepse jo të gjithë hanë duke konsumuar të njëjtën gjë gjatë ditëve.

Për shembull, djathë, proshutë në krye me një vezë të skuqur në anë mund të jetë shumë e shijshme.

Disa ekspertë të zemrës mund të argumentojnë që veza mund të mos jetë shkaktari më i madh i sulmit në zemër.

Doktor Sanjiv Patel thotë se është akoma një ide e mirë për të kufizuar marrjen tuaj ditore të kolesterolit dhe të hani një shumëllojshmëri të ushqimeve të tilla si frutat, perimet, arrat, ligët mish dhe peshk.

"Vezët janë të sigurta, për aq kohë sa nuk konsumohen në numër të lartë në ditë", i tha Patel Healthline.

Hulumtimi i fundit

E fundit në grumbullimin e gjatë të vezëve nga hulumtimet shkencore del nga Instituti i Kërkimit Shëndetësor të Popullit (PHRI) i Universitetit McMaster dhe Hamilton Science Science në Ontario, Kanada.

Në studim u përfshinë rreth 177 mijë njerëz të përfshirë në një nga tre studimet afatgjata të kryera në 50 vende.

Studiuesit kishin një premisë të thjeshtë: Meqenëse i shohin vezët si "një burim të pasur të ushqyesve thelbësorë", ata donin të kontrollonin se çfarë mund të thonë faktet mbi ndikimin e tyre në sëmundjet e parandalueshme, pasi ka prova kontradiktore se çfarë do të thotë kolesteroli për shëndetin e njeriut.

Duke përdorur të dhëna nga studimet e PHRI të quajtur PURE, ONTARGET dhe TRANSCEND, studiuesit numëruan 12.701 vdekje dhe 13.658 sëmundje kardiovaskulare ‘ngjarje’, siç është sulmi në zemër.

Me ato të dhëna, studiuesit raportuan se nuk gjetën ndonjë lidhje "të rëndësishme" midis ngrënies së vezëve, mbledhjes së kolesterolit në gjak, vdekjeve të parakohshme ose ngjarjeve të mëdha të sëmundjeve kardiovaskulare.

Kjo bëri që studiuesit të konkludojnë se, për shumicën e njerëzve, ngrënia e një veze në ditë nuk rrit rrezikun e tyre nga sëmundje kardiovaskulare ose vdekje, edhe nëse faktorët e tyre të rrezikut do të sugjeronin ndryshe.

Studiuesit më tej konstatuan se nuk ka asnjë lidhje midis numrit të vezëve që një person ha dhe kolesterolit që përfundon në gjakun e tyre.

Gjatë 3 dekadave të kaluara, American Journal of Clinical Nutrition ka publikuar studime që tregojnë rezultate të ndryshme kur ekzaminojnë vezët dhe nivelin e kolesterolit të njerëzve, përfshirë kur yndyra dhe kolesteroli u bënë ziliqar dietik.

Për shembull, një studim i besueshëm i publikuar në revistën ushqyese në 1982 zbuloi se konsumi normal i vezëve nuk kishte asnjë efekt në nivelet e kolesterolit ose incidentet e sëmundjes koronare të zemrës, por shikonte vetëm 912 njerëz.

Kohët e fundit, në një studim duke supozuar se një vezë e vetme përmban 200 miligram kolesterol, studiuesit zbuluan se ngrënia e një veze shtesë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e një personi nga sulmi në zemër me rreth 2%.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Ersekë! Përplasen dy makina, 4 të plagosur