Adoleshenti amerikan thyen çdo rekord! Zgjidh kubin e Rubik me sy mbyllur

Tommy Cherry

Tommy Cherry

SHBA- Të zgjidhësh kubin e Rubik është e vështirë, por ta zgjidhësh atë me sy mbyllur duket gati e pamundur! Këtë ka arritur të bëjë Tommy Cherry, adoleshenti amerikan që tashmë ka thyer Rekord Guinness.

Videoja ku Matias zgjidh kubin me sy të mbyllura ka bërë xhiron e rrjetit dhe ka habitur shikuesit.

“Ky ishte një moment kaq i mrekullueshëm kur e gjithë koha dhe përpjekjet që kam bërë gjatë viteve më në fund u shpaguan herën e parë që theva rekordin botëror,” tha adoleshenti.

Cherry ka gjashtë vjet e gjysmë që praktikon zgjidhjen e kësaj enigmës.

"Më kujtohet saktësisht dita kur mësova se si të zgjidhja një kub - 30 korrik 2015. M'u deshën disa javë pas kësaj për të mësuar përmendësh të gjitha hapat në mënyrë që të mund ta zgjidhja kubin pa pasur nevojë për ndihmën e një tutorial," tha Tommy.

Në 2021 Tommy zgjidhi kubin e Rubikut në vetëm 14,67 sekonda në konkursin e Vjeshtës në Florida të Shoqatës Botërore të Kubimit.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

Integrimi europian/ Presidenti i KE, Charles Michel vjen sot në Tiranë