Agjencia ruse e spiunazhit hedh poshtë pretendimet për planin e pushtimit të Ukrainës

Shërbimi i inteligjencës së jashtme të Rusisë SVR hodhi poshtë të hënën pretendimet në rritje perëndimore se Moska po planifikon një pushtim të Ukrainës.

“Amerikanët po pikturojnë një tablo të frikshme të një luzmë tankesh ruse që do të fillojnë të shtypin qytetet ukrainase, duke thënë se ata kanë disa “informacion të besueshëm” për qëllime të tilla ruse”, tha SVR në një deklaratë të rrallë për agjencitë ruse të lajmeve.

Ai tha se SHBA po dërgon aleatët e saj "informacion absolutisht të rremë mbi përqendrimin e forcave në territorin e vendit tonë për pushtimin ushtarak të Ukrainës".

Vendet perëndimore këtë muaj kanë ngritur alarmin për aktivitetin e raportuar ushtarak rus pranë Ukrainës, me SHBA-të që thonë se kanë "shqetësime të vërteta" për atë që e quajti "aktivitet të pazakontë". Kremlini më herët të hënën tha se Perëndimi po udhëheq një "fushatë informacioni" mbi këtë çështje me qëllim "përshkallëzimin e tensioneve".

“Çdo lëvizje e trupave ruse brenda territorit tonë nuk përbën kërcënim për askënd dhe nuk duhet të shkaktojë shqetësim për askënd”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Ai më parë i hodhi poshtë pretendimet perëndimore si "histeri". Në deklaratën e saj, SVR tha gjithashtu se kishte informacione për "përparime zvarritëse" nga forcat e armatosura ukrainase, si dhe Ukraina që organizon një "përqendrim të forcave" në zonat në kufi me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Kievi ka thënë se do të vendosë mijëra roje kufitare dhe personel sigurie në kufirin e tij me Bjellorusinë për shkak të krizës së emigrantëve që ka parë rritje të tensioneve midis BE-së dhe Minskut. 

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha në Twitter se akuzat ruse se Kievi "po planifikon një sulm ushtarak" në lindjen e tij separatiste janë "të rreme".

Ai tha se Ukraina po "po punon shumë për të ringjallur" bisedimet e paqes me Francën dhe Gjermaninë si ndërmjetës dhe i bëri thirrje Moskës që "të angazhohet në mënyrë konstruktive në këto përpjekje paqeje në vend që t'i minojë ato".

Franca dhe Gjermania kishin akuzuar Moskën javën e kaluar për thyerjen e rregullave diplomatike duke publikuar korrespondencë konfidenciale mbi planifikimin e bisedimeve të paqes. 

Presidenti rus Vladimir Putin javën e kaluar tha se Perëndimi po "përshkallëzonte" konfliktin në Ukrainë duke mbajtur stërvitje në Detin e Zi. Ai tha gjithashtu se SHBA fluturoi bombardues pranë kufijve të Rusisë.  Ushtria e Ukrainës është përfshirë në një konflikt të zjarrtë me separatistët pro-rusë në dy rajone separatiste në kufi me Rusinë që nga viti 2014, pasi Moska aneksoi Krimenë.

Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë akuzojnë Rusinë për dërgimin e trupave dhe armëve përtej kufirit për të mbështetur separatistët – pretendime që Moska i mohon.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Modric dhe Benzema i japin Realit trofenë e parë sezonal