Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Një nga konferencat më të mëdha shkencore botërore, që u organizua për herë të parë me sukses vitin e kaluar në Tiranë, rikthehet sërish në edicionin e dytë të saj në Shqipëri.

Konferenca do të mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe do të çelet nesër më 3 tetor 2022 në orën 9.00 të mëngjesit.

Marrin pjesë shkencëtarë dhe studiues nga rreth 20 vende të botës, nga Shqipëria, Spanja, Gjermania, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Anglia, Italia, Japonia, Turqia, Greqia, Republika Çeke, Izraeli, Kosova, Finlanda, Kolumbia, Sllovenia, Serbia, Maqedonia, Danimarka, etj.    

Edicioni i 22-të i Konferencës Ndërkombëtare të Trendeve në Nanoteknologji (TNT2022) po zë një vend të rëndësishëm pas suksesit të madh të konferencave të mëparshme të nanoteknologjisë.

Konferenca që do të mbahet nesër më 3 tetor në Tiranë për të dytin vit radhazi, vjen veçanërisht për të nisur një seri të re konferencash të emërtuara nanoBalkan.

Kjo seri e takimeve shkencore të nivelit të lartë TNT synon të paraqesë një gamë të gjerë kërkimesh aktuale në Nanoshkencë dhe Nanoteknologji, si dhe politika të ndërlidhura me to ose iniciativa të tjera si nanoAlb. Ngjarjet e TNT kanë treguar se ato janë veçanërisht efektive në transmetimin e informacionit dhe vendosjen e kontakteve midis punëtorëve në këtë fushë.

Struktura TNT2022 do të ruajë tiparet themelore të botimeve të mëparshme, duke ofruar një mundësi unike për ndërveprim të gjerë.

Me rastin e TNT2022 do të organizohen disa sesione specifike me tema të nxehta: Simpoziumi njëditor "Grafeni dhe 2DM", Takoni redaktorët e revistës Biosensors dhe Bioelektronikë, Projektet/Rrjetëzimi i së ardhmes, etj.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Pamjet me drone, Berisha-Meta braktisen ngaq qytetarët! Vetëm disa qindra militantë në Bulevard

Pamjet me drone, Berisha-Meta braktisen ngaq qytetarët! Vetëm disa qindra militantë në Bulevard