Aksidenti tragjik i trenave në Indi, 275 viktima, 1000 të plagosur! Kryeministri: Fajtorët do ndëshkohen

Personat e shpallur fajtorë për aksidentin tragjik me trena në Indi do të "dënohen rreptësisht", ka thënë kryeministri i vendit Narendra Modi. Si pasojë e përplasjes tragjike në shtetin Odisha, të paktën 275 njerëz u vranë dhe më shumë se 1000 u plagosën. Në aksident u përfshinë dy trena pasagjerësh dhe një tren mallrash.

Përpjekjet e kërkim-shpëtimit kanë përfunduar, me zyrtarët që thonë se të gjithë pasagjerët e bllokuar dhe të plagosur janë nxjerrë. Modi ka vizituar vendin e ngjarjes, duke e cilësuar incidentin si një "të dhimbshëm".

Ajo takoi gjithashtu të plagosurit në spital dhe u zotua se qeveria nuk do të linte "asnjë gur pa lëvizur për trajtimin e të plagosurve".

Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi përplasjen e trenave në distriktin Balasore, i cili është përshkruar si aksidenti më i rëndë hekurudhor i Indisë në këtë shekull.

Një hetim i plotë është nisur, por një raport paraprak tregon se aksidenti ishte rezultat i dështimit të sinjalit. Rreth 2,000 pasagjerë mendohet se kanë qenë në bordin e dy trenave të pasagjerëve të përfshirë.

Zyrtarët thonë se disa vagona nga Coromandel Express, që udhëtonin midis Kalkutës (ish Kalkuta) dhe Chennai (ish Madras), dolën nga shinat dhe goditën një tren mallrash të palëvizshëm. Mbetet e paqartë se si Express përfundoi në të njëjtën binarë me trenin e mallrave.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sulmi i 24 shtatorit në Veri të Kosovës, me ndrojtje dhe shpresë drejt normalitetit në Banjskë! Banorët: Presim të mbretërojë mirëkuptimi

Sulmi i 24 shtatorit në Veri të Kosovës, me ndrojtje dhe shpresë drejt normalitetit në Banjskë! Banorët: Presim të mbretërojë mirëkuptimi