Aksidenti tragjik në Itali, ky është 15-vjeçari shqiptar që u përplas për vdekje nga treni! I mituri sapo kishte nisur rrugëtimin në futboll

Aksidenti tragjik në Itali, ky është 15-vjeçari shqiptar që u përplas për vdekje nga treni! I mituri sapo kishte nisur rrugëtimin në futboll

Elion Shala dhe vendi i ngjarjes

ITALI- Elion Shala, vetëm 15-vjeç dhe sapo kishte nisur në karrierën në rrugën e sportit, është i mituri shqiptar që humbi jetën në aksidentin e rëndë të ndodhur në Chiari, Brescia.

Vdekja tragjike e Elion Shalës, i cili u godit nga treni teksa tentonte të kalonte shinat për të arritur në dalje të stacionit të Chiarit,  tronditi miqtë dhe të afërmit .

Lojtari shumë i ri i Klubit të Futbollit Chiari jetonte me familjen e tij, madje jo shumë larg stacionit hekurudhor. Vdekja e djalit u përjetua keq nga i gjithë komuniteti i Chiarit ku pesëmbëdhjetëvjeçari studionte, luante futboll dhe kishte shumë miq.

Dinamika e ngjarjes së rëndë

Sipas asaj që u rindërtua nga hetuesit, 15-vjeçari shqiptar sapo kishte zbritur nga treni së bashku me disa shokë, por ndërsa ata nuk vendosën të përdorin nënkalim, por vendosën të kalonin mbi shinat. Elion do të përpiqej t'i kalonte i pari.

Pakujdesia ishte fatale, në atë moment një tren me destinacion Milano po kalonte nëpër stacion dhe djali nuk e vuri re. Goditja ishte jashtëzakonisht e fortë aq sa  dhe e hodhi pesëmbëdhjetë vjeçarin dhjetë metra larg, duke e vrarë me siguri në çast.

Me gjithë ndërhyrjen e shpejtë të ekipeve të shpëtimit, djali nuk ia doli, çdo përpjekje në ndihmën e parë ishte e kotë, pasi plagë te marra i sollën vdekjen e menjëhershme.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Rubrika ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Nga ‘Mbreti Zog dhe Fan Noli në dosjet e sigurimit të Shtetit’ te ‘Tullumbacja e bardhë’ për fëmijët

Rubrika ‘Në Librari’ vjen me tri tituj të rinj! Nga ‘Mbreti Zog dhe Fan Noli në dosjet e sigurimit të Shtetit’ te ‘Tullumbacja e bardhë’ për fëmijët