Aktori, Alec Baldwin zyrtarisht i akuzuar për vrasjen e kinematografes gjatë xhirimit të filmit 'Rust'

Aktori, Alec Baldwin zyrtarisht i akuzuar për vrasjen e kinematografes gjatë xhirimit të filmit 'Rust'

Aktori në momentin që ndodhi ngjarja

Aktori dhe producenti Alec Baldwin është akuzuar penalisht në lidhje me të shtënat fatale të vitit 2021 që shkaktuan vdekjen e  kineastes Halyna Hutchins në xhirimet e filmit ‘Rust, shkruan CNN. 

Akuzat për vrasje të pavullnetshme u ngritën zyrtarisht të martën kundër aktorit Alec Baldwin për të shtënat fatale në setin e filmit "Rust" në New Mexico.

Si Baldwin ashtu edhe armatorja e filmit, Hannah Gutierrez-Reed, janë akuzuar për dy akuza për vrasje të pavullnetshme për vdekjen e kineastes Halyna Hutchins në tetor 2021.

Asistenti i parë i drejtorit David Halls tashmë ka pranuar të mos pretendojë për akuzën e përdorimit nga pakujdesia të një arme vdekjeprurëse. Marrëveshja për pranimin e fajësisë është në pritje të miratimit të një gjyqtari, thanë prokurorët të martën, duke vënë në dukje se nuk ka një afat kohor të caktuar për miratim.

Dokumenti detajonte disa arsye për akuzat, duke përfshirë prokurorët që thanë se intervistat e Baldwin me median dhe zbatimin e ligjit ishin jokonsistente.

"Shumë intervista në media dhe intervista të zbatimit të ligjit u kryen nga Baldwin, dhe ai shfaqi rrëfime shumë të paqëndrueshme të asaj që ndodhi gjatë incidentit kur qëlloi me armën që vrau Hutchins," shkroi hetuesi Robert Shilling në deklaratën e shkakut të mundshëm.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)