Aktorja Charlize Theron jep mesazhin: Të ‘zhduken’ patentat e vaksinave, vendet t’i prodhojnë vetë! Të zbatojmë qëllimin e OSBH për imunitetin e tufës

Aktorja e njohur Charlize Theron

Në një kohë kur po përjetojmë një valë të re të COVID-19, aktorja e njohur Charlize Theron ka shpërndarë mesazhin e saj lidhur me vaksinat, duke thënë se çdo vend duhet të prodhojë të vetat në mënyrë që të arrijmë imunitetin e tufës sa më shpejtë të jetë e mundur dhe për t’i dhënë fund pandemisë.

Aktorja e cila tashmë i është bashkuar një organizate sociale që merret me çështje të të drejtave të njeriut, i ka bërë një kërkesë Organizatës Botërore të tregtisë për të hequr patentat e vaksinave, në mënyrë që shtetet të cilat kanë mundësi, t’i prodhojnë ato vetë.

Gjatë fjalës së saj ajo përmendi qëllimin e OBSH-së për të arritur vaksinimin e 70% të popullsisë botërore, deri në fund të vitit të ardhshëm dhe se kjo është e vetmja mënyrë.

Charlize Theron, duke folur për BBC tha se është e papranueshme që ndërsa shumë vende po marrin dozën përforcuese të vaksinës, ndërsa shumë të tjerë kanë vaksinuar më pak se 5% të popullsisë.

Ajo shtroi edhe një pyetje “A na duhet doza e tretë, apo duhet të kthejmë sytë nga vendet, që vaksinimi po ecën me ritme tepër të ngadalta?”.

Në fund të mesazhit të saj, duke i dhënë edhe përgjigje pyetjes së parashtruar nga ajo, tha se njerëzit duhet të fillojnë zbatimin e qëllimit të OBSH, në mënyrë që 70% e popullsisë në botë të jetë vaksinuar deri në fund të vitit.

J.GJ.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erkandi: 29/10/2021 16:23

  Pse kur une jap mendimin tim per situaten, marr pergjigjen "mbylle, se ti nuk je imunolog", ndersa opinioni i kesaj jo-imunologeje botohet ne mediat nderkombetare?

  Përgjigju
 • Arben: 29/10/2021 15:15

  Te drejt ka Basha POR edhe koha e tij ka mbaruar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Kurti për mediumin malazez: Vuçiç po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës