'Akulli' mes Ramës dhe Kurtit, Kim Mehmeti në '5 Pyetjet': Ndërhyrjet e dy kryeministrave kanë përçarë shqiptarët! Nuk kemi nevojë për 'baballarë' kombi

Marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë duken mjaft të tendosura kohët e fundit, teksa ditën e sotme kryeministri Rama ishte në Prishtinë në kuadër të 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës nga agresioni serb.

Megjithatë Rama nuk u takua me Albin Kurtin dhe dy kryeministrat duket se ende i mbajnë ‘mëri’ njëri-tjetrit.

Analisti Kim Mehmeti i ftuar në ‘5 Pyetjet’ komentoi për Ilir Babaramon situatën politike në shtetet shqiptare. Ai u shpreh se nuk ka nevojë që liderët shqiptarë të bëhen si baballarë të kombit.

'Nuk kam nevojë për baba. Kam nevojë për idealistë që ma shpalosin si ideal. A doli ndonjë prej kryeministrave të më thotë pse është më i mirë BDI se Vlen apo Vlen se BDI? Nuk shkojnë punët kështu.'

Sipas tij, duhet të kemi një parlament mbarëshqiptar ku të dëgjohet edhe zëri i shqiptarëve në Luginën e Preshevës apo vende të tjera shqiptare.

'Edhe kjo Shqipëri kaq e vogël ishte ëndërr mbarëshqiptare edhe Kosova nuk do çlirohej nëse nuk do ishte ëndërr. Burrështetasit do duhet të tregoni respekt për këtë ëndërr mbarëshqiptarë. Ata nuk tregojnë asnjë gjë për një ëndërr mbarëshqiptare. Ne mund ta kemi një parlament të përbashkët ku të dëgjohet zëri i shqiptarit të Luginës së Preshevës, shqiptarit të Maqedonisë. Të kemi një parlament si Europa e bashkuar. Parlamentet tona nuk funksionojnë pasi është ndjenja që je i shkëputur nga vëllai jot. Askund nuk shpërfaqet mendësia politike shqiptare.'

Sipas Mehmeti, ndërhyrjet e Kurtit dhe Ramës në politikat e brendshme të dy shteteve apo në Maqedoni nuk sjellin gjë tjetër përveçse përçarje.

'Kemi dhe këto ndërhyrje të kryeministrave tonë që nuk sjell asgjë veçse përçarje. Duhet të koordinohemi ndryshe. Prijësve tanë iu konvenon të ketë shumë Shqipërisë pasi u leverdis të jenë mbretër. Pasi do kishte vetëm një bibliotekë, parlament, një federatë. Do ishte një popull i bashkuar në mendësi kulturë. Është një institucione që shpërfaq shqiptarinë, nuk është destabilizues. Politikanët tanë nuk e duan.'

Më tej ai shton se shqiptarët janë mësuar të jetojnë të veçuar dhe e kanë problem bashkimin.

'U mësuan të jetojmë të veçuar dhe nuk ka interesin të përbashkëta. Ndërtuam stereotipe për njërit tjetrin për tu ngushëlluar pse nuk duhet të bashkëpunojmë. Ne të Maqedonisë ndjehemi si popull pa atdhe.

Nesër deri dje i shërbeje Xhaxha Enver, sot ke tre-katër xhaxhallarë më shumë. Dhe mbetesh pa punë.'

G.K/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Velo: 11/06/2024 10:20

  Eshte hera e pare qe me pelqen opinions I ketij idiotit

  Përgjigju
 • Iris: 11/06/2024 04:42

  Pikes i ke rene zoteri.Dua te shtoj qe /baballareve/,apo /xhaxhallareve/ tane u duket vetja si gjela ne muajin e shumezimit,duan t'i imponohen njeri-tjetrit duke shpupuritur puplat,fryre gjoksin,skuqur lafshen e duke kenduar sa me lart e sa me larg deri ne oktave,per te treguar se kush eshte me i miri e kush ka me shume te drejte.Turp i zotit,te jene ne te njejten konference e te mos takohen se jane /allnuar/ sikur jane femije e jo burra pleq!

  Përgjigju
 • Labi: 11/06/2024 02:56

  Po.kete islamist extremist pse i jepni hapsire..apo keto jmi?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Fushata 'Bashkohu me Policinë' në Tiranë, Balla fton maturantët të vijojnë studimet në Akademinë e Sigurisë: Do t’ju çelë një mundësi të re në jetën tuaj

Fushata 'Bashkohu me Policinë' në Tiranë, Balla fton maturantët të vijojnë studimet në Akademinë e Sigurisë: Do t’ju çelë një mundësi të re në jetën tuaj