Akullore me vanilje dhe çokollatë nga zonja Albana

Akullore me vanilje dhe çokollatë

Përbërësit:

  • 300 gr biskota çaji
  • 500 ml pana
  • 400 gr qumësht i kondensuar
  • 2 bustina vanilje
  • 200 gr çokollatë e zezë

Përgatitja:

Përizejmë panën që e kemi në frigorifer ( sepse nuk punohet e ngrohtë) e punojmë panën me rrahës elektrik shtojmë qumështin e kondensuar dhe vaniljen dhe  i rrahim derisa të arrijmë rezultatin e duhur. Ndërsa në fund shtojmë cokollatën e grirë në rende ose në mikser.  Poshtë tavës shtrojmë një qese membranë që anët të mbulohen, shtrojmë shtresën e biskotave, përsipër kremin dhe sërish një shtresë biskotash, e mbulojmë me qese membranë dhe anësorët që janë në qesen e membranës, mbulojmë shtresën e sipërme. E lëmë 4-5 orë në ngrirje, largojmë qesen e membranës dhe e presim në formë katrore si format që kanë biskotat.

 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Plotësimi i Kushtetueses/ KED sërish ankesë: Agjensia e Kadastrës nuk sjell informacion për gjyqtarët