Akuzat e Berishës për bashkëpunimin me Ballën për ligjin e dosjeve, reagon Alibeaj: Shpifjet në gojën e tij, një refren i njohur në politikën shqiptare

Akuzat e Berishës për bashkëpunimin me Ballën për ligjin e dosjeve, reagon Alibeaj: Shpifjet në gojën e tij, një refren i njohur në politikën shqiptare

Sali Berisha, Enkelejd Alibeaj

‘Referen i njohur në politikën shqiptare’ i ka cilësuar kryetari i komanduar i PD, Enkelejd Alibeaj akuzat e Sali Berishës i cili e akuzon kryedemokratin se po bashkëpunon me Taulant Ballën për ligjin e dosjeve dhe lustracionit.

Nëpërmjet një reagimi në facebook, Alibeaj i cilësoi shpifje akuzat e Berishës dhe tha se një gjuhë e tillë meriton përçmimin që shqiptarët po i japin politikës së vjetër. Ai tha se ligji i dosjeve është ajo çfarë shqetëson ish bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit.

“Akuzat dhe shpifjet në gojën e Sali Berishës, janë refren i njohur në politikën shqiptare. Vazhdoj ti mbetem bindjes se një gjuhë e tillë meriton përçmimin dhe neverinë që tashmë shqiptarët dinë tja japin politikës së vjetëruar. Ajo që Sali Berisha e quan bashkëpunim për ligjin e dosjeve, është thëngjilli që i djeg ish-komunistëve dhe ish-bashkëpunëtorëve të sigurimit të shtetit, që për vite me rradhë përdoren PD-në dhe të djathtën si mburojë të tyren.

Akuzat ndaj familjarëve, janë pikërisht rrjedhojë e shkollës politike të komunizmit dhe biografive, që për dhjetra vite persekutuan shqiptarët”-shkruan Alibeaj.

Mes të tjerash, ai tha se ligji për dosjet dhe lustracionin është domosdoshmëri për shoqërinë shqiptare në mënyrë që të ndërtohet e ardhmja pa pengjet e të kaluarës së komunizmit.

“Ligji për dosjet dhe lustracionin janë domosdoshmëri për shoqërinë shqiptare. Është mënyra për të rivleresuar të shkuarën, për të ndërtuar të ardhmen pa pengjet e një të kaluare që i ka shkaktuar dëme të mëdha shoqërisë sonë”-përfundoi Alibeaj.

Deklaratën e Taulant Ballës për gatishmërinë e qeverisë për të bashkëpunuar me PD-në për nismën ligjore të lustracionit, Berisha e komentoi si një përpjekje për të hequr vëmendjen nga ligji që dorëzuan deputetët e Rithemelimit për lustracionin. Berisha tha se me këtë bashkëpunim, Alibeaj ishte i gatshëm të poshtërohej sa herë që Taulant Balla e kërkon.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Ishin duke pirë në një lokal dhe u konfliktuan, plagoset 39-vjeçari në Mat! Në kërkim autori

Ishin duke pirë në një lokal dhe u konfliktuan, plagoset 39-vjeçari në Mat! Në kërkim autori