Akuzat se rriti pagat për fushatë politike, Rama: Analfabetizëm politik, ligjin e ndalon për zgjedhjet e përgjithshme, jo lokale

Akuzat se rriti pagat për fushatë politike, Rama: Analfabetizëm politik, ligjin e ndalon për zgjedhjet e përgjithshme, jo lokale

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur akuzave se po rrit pagat, ndërsa është para zgjedhjeve lokale të 14 majit. Kryeministri Edi Rama thekson se neni që ndalon rritjen e pagave 4 muaj para zgjedhjeve lidhet me zgjedhjet politike ku flitet për periudhën e krijimit të qeverisë së re dhe jo me zgjedhjet lokale.

'Analfabetizmi politik është ku e ku më i keq se sa analfabetizmi real apo ai funksional! Neni që ndalon rritjen e pagave 4 muaj para zgjedhjeve lidhet me zgjedhjet politike, ku flitet për periudhën para krijimi të qeverisë së re. Leximin me zë ua bëjnë pensionistët në 14 maj.'- shkruan Rama.

Neni në Kodin Zgjedhor, foto e publikuar nga Rama

Pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë, kryeministri Edi Rama deklaroi sot se ka një plan ambicioz për rritje pagash, në harkun e këtyre dy viteve, 2023-2024, çka e çon Shqipërinë në nivelin e lartë të rajonit. Rama tha se pas rritjes së pagës minimale, tani mund të shkojmë drejt rritjes edhe të pagës mesatare në dy faza.

Ndërkohë qeveria ka marr vendimin për të shpërblyer pensionistët me një vlerë monetare prej 5 mijë lekësh nga të ardhurat e taksës së jashtëzakonshme të prodhuesve e energjisë. I pyetur nëse është në shkelje të Kodit Zgjedhor për shpërblimin e pensionistëve teksa jemi rreth 45 ditë larg zgjedhjeve të 14 majit, Rama u shpreh se zotimin e kanë bërë muaj më parë. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ariu: 29/03/2023 23:52

  Habitem se si nuk janë lëshuar akoma suflaxhinjtë për të mbrojur liderin, madhështinë e tij, të pagabueshmin emrin e të cilit nuk guxoj ta përmend sepse atë e njohin deri në galaktikën M569L, në Universin e 3-të paralel... Edvin Ramën.

  Përgjigju
 • Gjergj: 29/03/2023 20:05

  O njish, o yll, o adhurues i sè bukurès. Ata te tezgat e gabit, mund tè mèsojnè prej teje. Ti je idhulli i tyre. Ata, kanè vetèm tezgèn, ndèrsa zotrote e bèn shtetin tezgè. Rri e mendohem pèr njè moment nèse ka ndonjè vènd tjetèr nè kontinentin tonè, ku kryeministri shpèrndan dhurata nga arka e shtetit, 1 muaj para zgjedhjeve? Jo jo,,tezga tè tilla nuk njeh kontinenti.

  Përgjigju
 • Çobani: 29/03/2023 19:56

  U betua njëherë qeni që s'do hante më [email protected] Pas një farë kohe e kapën prapë duke ngrënë. Qeni pa e prishur terezinë u tha: - ore analfabeta politik, unë isha betuar qartësisht për të njomin. Ky është i that

  Përgjigju
 • genti: 29/03/2023 19:56

  kushdo qe beson qe rritja s'ka lidhje me zgjedhjet eshte NAIV....

  Përgjigju
 • tani: 29/03/2023 19:34

  si ke kurajo dhe pergjigjesh ngele ne televizor cdo dit sec bente sala

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Korçë, burri godet me thikë gruan dhe ia mbath! 38 vjeçarja në gjendje të rëndë, e bija telefoni policinë (EMRAT)

Korçë, burri godet me thikë gruan dhe ia mbath! 38 vjeçarja në gjendje të rëndë, e bija telefoni policinë (EMRAT)