Opozita e bashkuar? Shehi në Report Tv : Do të mbyllin 'sytë' sa të rrëzojmë Ramën nga pushteti, pastaj reflektim!

Prej kohësh flitet se brenda opozitës, e cila është paraqitet si e bashkuar, ka pasur përplasje mes tyre. Përplasja ka nisur me 13 tetorin, të paktën që është pranuar publikisht nga palët, ku LSI-ja e njeh si datë të re zgjedhjesh, e ndërsa PD-ja me në krye Lulzim Bashën nuk e ka pranuar, duke këmbëngulur se nuk futet në zgjedhje pa u larguar Rama. Një gjë e tillë është pranuar, ndonëse jo në mënyrë të drejtpërdrejtë nga kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi.

I ftuar në Report Tv, ai tha se opozita do të jetë e bashkuar për aq kohë sa do të jetë Rama në pushtet dhe se pas largimit të tij duhet të riformatohet nga brenda për të larguar "të korruptuar" apo ata që janë konsumuar.

"Opozita për sa kohë që të jetë Rama, do jetë e bashkuar edhe me negativët e tij. Ditën që do rrëzojmë Ramën, që do hapet fusha e lojës, gjykoj që opozita e ka për detyrim që të reflektojë brenda vetes, se si mund të përmirësohet sistemi, sesi duhet të largohen njerëz që janë konsumuar edhe një frontin opozitar. Kur është Rama në pushtet, do mbyllim "sytë". Nuk na intereson që Rama drejton socialistët, le t'i mbysë në dru, t'i bëjë legena më shumë nga sa i ka bërë, por s'e duam kur drejton Shqipërinë", tha Shehi.

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, ndryshe nga aleatët e tjerë të PD-së, ka pranuar se kryedemokrati Basha ka bërë gabim që ka deklaruar se do t'i ndalojë zgjedhjet e 30 qershorit. Në studion e Report Tv, Shehi është shprehur se Basha nuk mund t'i ndalonte zgjedhjet, por e bëri populli duke mos marrë pjesë në votime.

"Basha gabonte kur thoshte se do t'i ndalojmë ne. S'kishte zgjedhje, por vetëm votime. Zgjedhjet i 'ndaluan' qytetarët që nuk morën pjesë në zgjedhje. Ato që janë sot në parlament, nuk janë më në opozitë", tha Shehi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:12
Shehi: Basha më i miri në krye të PD-së se s'ka tjetër (VIDEO)

Aksioni i opozitës së bashkuar, në rrugëtimin e saj për të rrëzuar "qeverinë Rama" është drejtuar që në krye të herës së saj, nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në të gjithë protestat, që nga 16 shkurti, deri tek ajo e fundit, më 8 korrik, figura kryesore ka qenë pikërisht Basha, ndërsa krerët e partive të tjera aleate, nga Kryemadhi deri tek Duka e Ndoka, kanë qëndruar paksa në "hije". I pyetur në studion e Report Tv, nëse duhet të jetë Basha ai që drejton aksionin opozitar dhe mes të tjeravce edhe PD-në, Shehi e cilësoi si më të "pranueshmin".

Shehi: Zoti Basha mund t'i ketë të gjitha defektet e veta, por unë e shikoj brenda harkut opozitar si më të mirin e pranueshëm.
Aida Toncica: Më i miri se s'ka të tjerë PD-ja?
Shehi: Po sigurisht...
Aida Toncica: ...Se i hoqi të gjithë të tjerët....
Shehi: Jo, këtë se them, kur të vish te LZHK-ja më pyet, ato janë çështje të brendshme

B.K./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Fredi: 10/07/2019 21:54

  Katnar bajg!

  Përgjigju
 • Sabri: 10/07/2019 21:37

  Po hik more pijanec leji te rijte te punojn. Ti dhe me pjerdh ske fuqi jo me per pune.

  Përgjigju
 • ERP: 10/07/2019 20:44

  Shqiperia ka vuajtur gjithmone jo se nuk pasut burra, por ngaqe eshte drejtuar nga sahanlepires si puna ketij

  Përgjigju
 • Cubi: 10/07/2019 19:41

  Ky si gjithmon ja rr*** atij cubit te gjat.Ky eshte si sta qent e rruges qe rrin gati kush ti hedh ndonje kothere.

  Përgjigju
 • Jim: 10/07/2019 17:02

  Ky ka hallin e kandidimit si deputet nga lista e PD Po ndryshoi ligji keta pehra te partive fantazme marrin lesh

  Përgjigju
 • Donela: 10/07/2019 16:01

  Kam frike se do i mbani po mbyllur syte se Edi Ramen nuk e rrezoni dot

  Përgjigju
 • Petrefi: 10/07/2019 15:39

  ßa dopjo kishte pi Dashi kur hyri ne studio?

  Përgjigju
 • Luli: 10/07/2019 14:28

  PD-ja sa te gjeje ate tjetrin, qe thote Dash pijetari, do shkatarrohet fare.Jane te gjithe cope-cope,nuk ka nje person ne kryesi qe te kete ide,vizion etj.

  Përgjigju
 • UN FEN TI PI: 10/07/2019 14:04

  Ti ke 30 vjet në politik mor jahu dhe e ke ndrit politikën e ke bo brilante. Ti shko futi ndonjë dopjo me plonc derri e me zhiz për atë pun je ti. Se si ka ardh dita ska mo me krujt kocka njerëz si puna jote gjylaxhi .

  Përgjigju