Analiza/ Eurosport 'zbret nga froni' Italinë, Franca shihet si fituesja e Euro 2024

Analiza/ Eurosport 'zbret nga froni' Italinë, Franca shihet si fituesja e Euro 2024

Trofeu i Euro 2024

Në datën 14 qershor në orën 21:00 Gjermania pret Skocinë për të nisur emocionet e ndeshjes hapëse të Europianit 2024. Dy ditë larg nga nisja e këtij eventi, Italia kampione në fuqi, kundërshtare e Shqipërisë, ka "zbritur nga froni".

Prestigjozja Eurosport, duke analizuar futbollistët si dhe gjendjen aktuale të 24 skuadrave pjesëmarrëse, ka bërë një projeksion se si do të jetë renditja finale e skuadrave.

Për vendin e parë, sipas Eurosport nuk ka dyshime; Franca e Didier Deschamps mbetet favoritja absolute për të fituar trofeun. 8 nga 12 gazetarët e redaksisë së “Eurosport” e shikojnë Francën si favoriten kryesore të këtij evropiani.

“Gjelat” e kërkojnë këtë trofe prej 24 vitesh, teksa i’u afruan shumë në 2016, ku në shtëpi i surprizoi Portugalia e Cristiano Ronaldos. Antagonistja kryesore e Francës është Anglia e Gareth Southgate.

Në linjën e dytë të pretendentëve janë Gjermania, vendi pritës i këtij Evropiani, drejtuar nga Nagelsmann dhe Spanja e De La Fuentes, rivali i kombëtares tonë.

Ndërkohë Italia e Spallettit, rivali tjetër i kombëtares tonë në Grupin B, shikohet vetëm në vendin e 6 dhe mundësia për të përsëritur suksesin e Evropianit të shkuar shikohet thuajse e pamundur.

Pjesa më e madhe e gazetarëve të “Eurosport” parashikon se “Azzurrët” do të eleminohen përpara raundit të gjysmëfinaleve.

Ndeshjet e Kombëtares kuqezi në Euro 2024:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Shkodër/ Helikopteri ‘kap’ parcelat me kanabis, asgjësohen rreth 30 mijë bimë narkotike! Vetëm një në pranga (VIDEO)

Shkodër/ Helikopteri ‘kap’ parcelat me kanabis, asgjësohen rreth 30 mijë bimë narkotike! Vetëm një në pranga (VIDEO)