POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Anëtarësimi i Shqipërisë në BE, Tsipras replika me Mitsotakis: Vendosja e vetos, kundër interesave kombëtare të Greqisë

Kryeministri grek, Tsipras dhe kreu i opozitës, Kyriakos Mitsotakis

Parlamenti grek është përfshirë nga debate të forta mes maxhorancës dhe opozitës mbrëmjen e kaluar kur u votua protokolli i anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri Aleksis Tsipras akuzoi opozitën se nuk ka një qëndrim të qartë për politikën e jashtme me vendet fqinjë, por vetëm përpiqet të pengojë anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Kreu i qeverisë iu drejtua drejtpërdrejt liderit të opozitës Kyriakos Mitsotakis të jetë më serioz në lidhje me deklarat e tij për politikën e jashtme dhe diplomacinë.

Partia Demokracia e re nuk pajtohet me asgjë. Na thoni mos përparoni negociatat për përmirësimin e marrëdhënieve me Shqipërinë, mos zhvilloni bisedime me turqinë, mos vijoni zgjidhjen për çështjen maqedonase, mos lejoni anëtarësimin e këtij vendi në Bashkimin Europian. Nëse zoti Micotakis mbështet veton për zgjerimin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit, ai nuk po vë në pikëpyetje vetëm një qëndrim kombëtar të Greqisë, por edhe një qëndrim të vazhdueshëm të Bashkimit Evropian.


Aleksis Tsipras, kryeministër i Greqisë

Nga ana tjetër, kreu i partisë opozitare Mitsotakis kërkoi menjëherë zgjedhje të parakohshme për të sjellë një "katharsis" politik sa më shpejt të jetë e mundur që sipasi tij Greqisë i nevojitet. “Në vend që të shkojë në zgjedhje, Z. Tsipras përpiqet të mbajë të lidhur vendin pa legjitimitet politik. Greqia kurrë nuk ka kryer veprimet që po përjetojmë javët e fundit. Republika e Greqisë po jeton momente të tregtisë politike. Para syve tanë shohim shantazh”, tha ai. 

Pas votimit të protokollit të NATO-s, të Maqedonisë së Veriut në parlamentin grek, tashmë procedura duhet të vijojë me parlamentet e vendeve të tjera, ku Bullgaria ka deklaruar se do të procedojë javën e ardhshme. Protokolli i anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut do votohet edhe nga Shqipëria në Kuvend, si vend anëtar i Aleancës Veri-Atlantike.  

l.q./Shqiptarja.com
Komento