Anëtarësimi në NATO, presidenti finlandez bisedë telefonike me Erdogan: Dialogu vazhdon

Anëtarësimi në NATO, presidenti finlandez bisedë telefonike me Erdogan: Dialogu vazhdon

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto thotë se ka pasur një telefonatë "të hapur dhe të drejtpërdrejtë" me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Në rend dite ishte aplikimi i Finlandës për anëtarësim në NATO.

Erdogan ka qenë kundër masës, duke thënë në fillim të këtij muaji se Finlanda dhe Suedia (e cila po aplikon gjithashtu) kanë mbështetur militantët kurdë dhe grupe të tjera që Turqia i konsideron si terroristë.

"Unë deklarova se si aleatë të NATO-s, Finlanda dhe Turqia do të angazhohen për sigurinë e njëri-tjetrit dhe marrëdhënia jonë do të bëhet më e fortë.Finlanda dënon terrorizmin në të gjitha format dhe manifestimet e tij”, shkruan në twiter presidenti finlandez.

“Dialogu i ngushtë vazhdon”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Mund të ketë shkëmbim mes ushtarëve të Azov me oligarkun pro-rus Medvedchuk! U ndalon hyrjen e mbi 900 amerikanëve në Rusi, mes tyre Biden dhe Blinken


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

E rëndë, nëna hidhet nga kati i dytë i maternitetit bashkë me foshnjën e porsalindur në Sarandë