Arabia Saudite, ndarja e grave nga burrat në restorante nuk do të ekzistojë më

Arabia Saudite ka ndërmarrë një tjetër reformë sociale që lidhet me të drejtat e grave; ndarja e grave nga burrat në restorante nuk do të ekzistojë më.

Deri tani grave beqare në Arabinë Saudite u kërkohej të përdornin hyrje të veçanta në restorante në mënyrë që të mos dukeshin nga burrat beqarë.

Megjithatë Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman është përpjekur të lehtësuar rregullat e rrepta që kanë qenë në fuqi në të gjithë mbretërinë për dekada të tëra.

Ai po përpiqet ti zvogëlojë fuqitë policisë fetare të mbretërisë ndërsa në vitin 2017 grave iu lejua hyrja në stadiume sportive në seksione të përcaktuara familjare, ndërsa një vit më vonë iu dha edhe e drejta e drejtimit të makinës.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

6 viktima dhe 136 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit