Assad në Ligën Arabe: Koha e përkryer për një rend të ri global, pa ndërhyrjen e shteteve perëndimore

Assad në Ligën Arabe: Koha e përkryer për një rend të ri global, pa ndërhyrjen e shteteve perëndimore

Bashar al-Assad dhe Mohammed bin Salman

Në fjalimin e tij të parë në një samit të madh rajonal në më shumë se një dekadë, Bashar al-Assad i Sirisë u tha të premten shteteve arabe se një rend i ri botëror kërkon një riorganizim të çështjeve ndërkombëtare pa ndërhyrjen perëndimore.

Assad, 57 vjeç, u mirëprit ngrohtësisht nga mikpritësi i samitit, Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, 37 vjeç. Gjatë fjalimit të tij, Assad e prezantoi veten si një burrë shteti i moshuar, duke u dhënë leksione fqinjëve të tij për nevojën për të përfituar nga ndryshimet në politikën globale.

Në një lëvizje të parë nga vëzhguesit si një fitore për ish-parinë, presidenti sirian u rikthye në takimin e Ligës Arabe gati 12 vjet pasi u shmang nga komuniteti ndërkombëtar për shtypjen e tij brutale të një kryengritjeje që synonte ta rrëzonte atë nga pushteti.

“Sot ne jemi përballur me një mundësi ndryshimi në rendin global, i cili është bërë multipolar për shkak të hegjemonisë së Perëndimit, i cili është i lirë nga parimet, morali, miqtë apo partnerët”, tha Assad në samitin e mbajtur në portin saudit, qyteti i Jeddah. “Është një mundësi historike për të riorganizuar punët tona me sa më pak ndërhyrje perëndimore.”

Në fjalën e tij hapëse, Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit tha se kombet arabe nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të punojnë së bashku si një bllok "përballë presioneve shumëpolare".

Si Arabia Saudite ashtu edhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë në ballë të rehabilitimit rajonal të Sirisë edhe pse regjimi mbetet nën sanksione të rënda amerikane. Ata gjithashtu kanë rregulluar lidhjet me Iranin, një nga vendet më të sanksionuara në tokë, dhe kanë kërkuar investime në vend. Ndërkohë, lidhjet e tyre me Rusinë dhe Kinën vetëm sa janë rritur.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri të Kosovës, Sarrazi pas takimit me Kurtin: Dënojmë sulmet kriminale e terroriste ndaj Policisë, jemi në anën tuaj

Vrasja e policit në veri të Kosovës, Sarrazi pas takimit me Kurtin: Dënojmë sulmet kriminale e terroriste ndaj Policisë, jemi në anën tuaj