Ballkani në rrezik, Britania emëron të dërguar special

Britania e Madhe u bashkohet përpjekjeve të perëndimit për të zgjidhur situatën në Bosnje-Hercegovine dhe për marrëveshjen përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri britanik, Boris Johnson ka emëruar Stuart Peach si të dërguarin Special në Ballkanin Perëndimor.

Emërimi në këtë detyre i një prej figurave më të larta ushtarake vjen pasi Johnson tha se Ballkani Perëndimor po përballet me “kërcënimet më të mëdha për stabilitetin në dy dekadat e fundit”.

“Ne kemi përgjegjësinë që të bëjmë gjithçka për të ruajtur paqen dhe dialogun e arritur, nuk mund të lejojmë rikthimin e dhunës”, tha Johnson.

Situata politike në Ballkanin Perëndimor do të diskutohet në mbledhjen e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Riga si dhe do të jetë pjesë e agjendës së ministrave të Jashtëm të G7 në Liverpul.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Meta i përjashtoi nga bisedimet për datën e zgjedhjeve, reagon Bardhi: Asnjë habi! Brinjët e Trekëndëshit të Bermudës konsultohen çdo ditë