Ushtria amerikane rrëzon balonën kineze që fluturoi mbi SHBA, dyshohej si spiune! Biden: Do kujdesemi ne për të

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden duket se ka nisur të paralajmërojë Kinën lidhur me një balonë spiune që fluturonte në SHBA. Biden nuk dha deaje të tjera por ajo që dihet se është duke u përballur me presion të madh për këtë çështje.

Ndërkaq, ushtria amerikane ka rrëzuar balonën e dyshuar të spiunazhit kinez mbi Oqeanin Atlantik. Balona u pa për herë të parë në qiellin mbi Montana në fillim të kësaj jave dhe udhëtoi në mes të vendit duke ndjekur modelet e motit përpara se të dilte nga Shtetet e Bashkuara kontinentale të shtunën.

Përpara se baloni të rrëzohej, Administrata Federale e Aviacionit lëshoi ​​​​një ndalesë tokësore për aeroportet në Wilmington, Karolina e Veriut; Charleston, Karolina e Jugut; dhe Myrtle Beach, Karolina e Jugut. FAA gjithashtu kufizoi hapësirën ajrore pranë Myrtle Beach "për të mbështetur Departamentin e Mbrojtjes në një përpjekje për sigurinë kombëtare".

 Të enjten, një balonë e ngjashme u zbulua duke fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara, e cila sipas medias amerikane, duket se po lëviz drejt Karolinës së Veriut. Autoritetet po e mbajnë atë nën monitorimin të vazhdueshëm, ndërsa ka patur thirrje edhe për konsiderimin e mundësive për ta rrëzuar atë.

G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli