Paralajmërimi i Bashës: 'Rama ik', jo më me fjalë, por me vepra

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon qëndresën e tij për të larguar kryeministrin Edi Rama, por mesa duket kjo gjë nuk do të arrihet vetëm nëpërmjet protestave, të cilat duke iu referuar atyre të fundit ka qenë paqësore.

Që nga 16 shkurti, kryedemokrati në pothuajse çdo protestë ka deklaruar se opozia ia ka dalë në qëllimin e saj, megjithatë Rama vijon të jetë kryeministër i vendit...tha se nuk do të lejonte zhvillimin e zgjedhjeve, por duket se këto ishin deklarata që të mbanin të karikuar protestuesit, sepse zgjedhjet u zhvilluan dhe madje në një atmosferë të qetë. Nisur nga kjo, sot Basha ka deklaruar se ndryshimi, që sipas tij e kërkon popullin, nuk do të jetë më çështje fjalësh, por veprash dhe garancish.

"Shumica absolute e shqiptarëve të vendosur dhe mendjendarë në betejën për largimin e Edi Ramës dhe regjimit të tij, duhet ta dijë se Partia Demokratike, opozita e bashkuar e ka dëgjuar dhe do ti prijë aspiratës tuaj për ndryshim. Ky ndryshim nuk mund të jetë dhe nuk do të jetë çështje fjalësh, por veprash dhe garancish.  Së bashku ne do ta kthejmë këtë mazhorancë absolute të refuzimit të regjimit, mazhorancën absolute “Rama ik”, në mazhorancën kombëtare të ndryshimit të madh për çdo shqiptar.

Ai vijon me kërkesën e tij për qeveri tranzitore, që sipas Bashës do të mundësonte krijimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, për cilat duhet se është i bindur se do t'i fitojë. Basha ka listuar edhe disa pika nga paketa e PD-së, disa premtime për ndryshimet që do të bëjë me ardhjen e tij në pushtet.

Zgjedhjet e lira e të ndershme do t’i hapin rrugën transformimit politik dhe ekonomik që ka nevojë Shqipëria, ndryshimit që kërkojnë shqiptarët. Qeveria që do të dalë nga zgjedhjet e lira, do të hapë menjëherë negociatat me Bashkimin Europian, do ta fusë vendin në rrugën e përparimit dhe zhvillimit.  Rruga e përparimit, kërkon një ekonomi të lirë dhe konkurencë të ndershme. Lufta kundër monopolove, lufta kundër klientelizmit, lufta kundër kapjes së ekonomisë, lufta kundër varfërisë do të jetë sfida jonë më e vështirë. Shqipëria ka aq shumë pasuri dhe mundësi natyrore, sa shqiptarët mund të jetojnë të gjithë në kamje. Ata duan vetëm lirinë, vetëm konkurencën e ndershme, që të prodhojnë dhe krijojnë me mundin dhe aftësinë e tyre. Ne do t’i hapim tregjet. Do të garantojmë konkurencën e lirë. Do të krijojmë një mjedis, ku të lulëzojë sipërmarrja private. Liria ekonomike do të sjellë punë. Liria ekonomike do të sjellë mirëqenie. Ne do ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa", shkruan Basha. 

Dje PD-ja i ka kërkuar KQZ-së materialet e 30 Qershorit dhe pamjet me qëllimin për të nxjerrë manipulimet që janë bërë me 30 qershorit. Pas protestës së 8 korrikut, Basha nuk ka caktuar një ditë tjetër ku do të zhvillojë tubimin e radhës kombëtar si dhe ka shumë paqartësi se si do të vijojë aksioni opozitar në ditën në vijim. 

B.K./E.L./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Militanti: 10/07/2019 16:14

  Te gjithe militantet e PD-se ta kthejne parullen Basha IK se shkerrmoqe partine,je nje deshtak pa ide e pa vizion,cdo gje qe ben e keq,je nje deshtim,eksperimenti me i keq i Berishes ne PD.

  Përgjigju
 • Vlora: 10/07/2019 14:55

  Ore e kuptoni qe ky: Na dogji mandatin dhe na nxorri ne rruge Na nxorri nga Kryetare bashkie na la pa pune. Ja dha bashkite e djathta Rames Hoqi nga listat e kandidateve ata qe kontribuonin me shume ne PD Per vete eshte akoma ne pune ky kuptoni apo jo.. Nuk e jep doreheqjen per keto dhe nuk e shkarkon dot njeri sepse e mbron statuti i PD. KULMI X DEMOKRATET E VERTETE.

  Përgjigju
 • Ana: 10/07/2019 14:32

  Tani do e largoj me vepra Edi Ramen thote debili,se gjer tani me falni o ju popull po kam tallur lolocen vetem me fjale,nje injorant kalibri,nje i paafte qe mori ne qafe PD-ne.

  Përgjigju
 • Basha Q*u: 10/07/2019 13:52

  Vazhdoni sa te mundeni, sa te keni "para", pa filluar hesapi nfa i merni e ju vijne. Rama iken po qe se ka alternative me te mire, pra pa qene Berisha-Meta, apo te vendosur prej tyre, Jo Mon-Pec, Jo Bash-Ndok, Bamir, Patoz e lesh....

  Përgjigju
 • Xll: 10/07/2019 12:29

  Basha ik se e shkaterrove pd me budallalleqet tuaja ik se e le pd pa mandate ik se refuzove zgjedhjet ik se ke perdorur molotova fishekzjare qe ke vene ne rrezik njerezit

  Përgjigju
 • ELA: 10/07/2019 12:19

  O idiot cfar do qe te nxjerresh prit 2021 ,pa mbaruar reforma zgjedhore,drejtesi,reforma ne politik,Arestimi i Metes ,Berishes nuk e heq amerika Ramen.mos i mer ket njerez idiot ne qafe duke i thir ne mitingje,se boll i lodhe.mos degjo Meten dhe Berishen iken ata perfundoi koha e tyre,shpeto PD,dhe veten se ske per tu bere kure kryeminister.Asnje se do Edi Ramen por eshte nje e keqe e domosdoshme tani

  Përgjigju
 • populli: 10/07/2019 12:18

  Nuk dijne ca bejne.. ne fillim nuk i njohin pasta do ti hapim kutite.. mban simpatizantet me shpresa.. Ler vendin qe te ka dhene sala e te vije nje lider pro perendimore se na nxite faqen do na sillni vizat perseri o te mallkuar

  Përgjigju
 • Babloku: 10/07/2019 12:06

  O gazetar mos na e nxirrni ma kyt vampir se na e prishet diten...ik or flliqsir se na e shpife ti me ato 10 vet qe te vin mbrapa

  Përgjigju
 • Likja: 10/07/2019 11:43

  Basha ik,ik o tu mbyllte e mendjes se je nje deshtak,e shkaterrove fare PD-ne,kerko falje gjithe demokrateve te ndershem dhe keput qafen nga aty debil.

  Përgjigju
 • populli: 10/07/2019 11:39

  Ky qenka k*qe fare,

  Përgjigju
 • 007: 10/07/2019 11:29

  Po pse akoma nuk paska ik cubi i gjate keshtu.Ka 10 her qe ka ikur.O i mangut nuk iken cubi se do ti o lulash.Ai esht europiane o cuni pashem edhe iken me vot. Ti si cun i pashem qe je vetem me zevendesur tore bythen ben asgje tjeter.

  Përgjigju
 • O trap..: 10/07/2019 11:27

  Do te kontrollosh votimet..ske asnje fuqi tani,krahet po te bijen tani o burre shkerdhat,je thjesht nje rrot k... Se ty nuk te dhimset shqiperia,por xhepi jot

  Përgjigju
 • Elena: 10/07/2019 10:32

  Ai qe duhet te ikesh je ti Lulzim Basha,prano deshtimin total te strategjise tende bajate e te neveritshme dhe largohu perfundimisht nga drejtimi i PD qe po e shkaterron cdo dite e me shume,me keto veprime idiote me keto protesta prej 6 muajsh ne rruge nuk vjen asgje e re,politika nuk behet ne rruge zoterinj rrugace.

  Përgjigju
 • Mire: 10/07/2019 10:30

  Mos d kujton popullin budallejn po ti ishe ne qeveri po ca te mire bere tani po madhtron perseri nuk do futedh me ne qeveri po xhduku njeher e mire meri te gjith per mbrspa fhe kunstin tend qe ka ven pasurj ketu ok

  Përgjigju
 • mashtruesi: 10/07/2019 10:28

  Lulzim Basha boll me genjeshtra,mos mashtroni shqiptaret ti dhe Monika,per turpin tuaj keni 6 muaj rrugeve per te rrezuar Edi Ramen,jo zoteri nuk funksionon keshtu ne vendet e perparuara Europiane,behuni pjese e gares ne zgjedhjet e vitit 2021 e mos genjeni shqiptaret qe i mblidhni me se koti duke uleritur e cjerre rrugeve.

  Përgjigju
 • si p..ka e sateme: 10/07/2019 10:26

  ik ore guguf .te tere e kane keq po ti mban pergjegjesi per 4 vrasje o toc prandaj do te shpetosh me shume se te tjeret.sa per shqiperine lere mos e ze me goje se e ndot .ju jo qe jeni hajduta dhe killera por jeni dhe shum debila!!dhe keni debilat me vete skeni faj qe luani rolin e budallait.u ka dal boja keq per ata qe kane 2 lek tru

  Përgjigju
 • Populli: 10/07/2019 10:24

  Zoteri prit te vije treni i radhes ne 2021 dhe futuni perseri ne gare bashke me Moniken e Like Kryehajdutin,mbase gjer atehere jeni ftilluar nga trute e kokes.

  Përgjigju
 • Basha: 10/07/2019 10:22

  Po ik mbushu or derdimen,qenke k*qe kandari me zero shkalle inteligjence,me c'fare do e perzesh Edi Ramen me pordhet tuaja,te Saliut,Metes apo Kryemadhit????????

  Përgjigju
 • Vlora: 10/07/2019 10:20

  Ky te shkrin per zotin.

  Përgjigju
  • Like: 10/07/2019 10:54

   Veprat e nenes sate ik mor budallai sales