Basha reagon për lirimin e Tahirit: Goditje për shpresat e rinisë për drejtësi! Duhet bërë vettingu i politikanëve

 

Lulzim Basha ka reaguar për lirimin e Saimir Tahirit duke thënë se është goditje për shpresat e rinisë për drejtësi. Në një takim me të rinjtë demokratë tha se duhet bërë patjetër vettingu i politikanëve në mënyrë që të mos ketë abuzime me pushtetin.

"Vetingu i politikanëve. Edhe një që ishte i dënuar doli nga burgu. Ndërkohë vazhdon çështja në SPAK, për “shpërdorim detyrë”, goditje për shpresat e rinisë për drejtësi.Vetingu njësoj si në drejtësi dhe polici, politikanët të jenë subjekt i holluar për pasurinë dhe të afërmit e tyre. Duhet të merret vesh kush është i korruptuar, kush është peng dhe tek kush.

Me fakte dhe jo me fjalë. Vetingu i politikanëve duhet bërë.

Edhe një politikan i zgjedhur me votë nga qytetarët nuk do të abuzojë me pushtetin, por do të qëndrojë sipas mandateve, 2 mandate që të arrijë axhendën që ka marrë votën e qytetarëve. Tre propozime që kthejnë fuqinë tek vota juaj. Jo bojkot, por të keni mundësi të flisni me votë. Rinia të flasë me votë. Gjëja e parë që të garantohet kjo është që ju të dëgjoheni', tha Basha.


Lajmi kryesor:

Yuri Kim reagon për lirimin e Saimir Tahirit: Zhgënjyese që vijon privilegjimi në sistemin e drejtësisë! Pasoja për ata që ndihmojnë ‘miqtë e fuqishëm’


A.M./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Momenti kur sulmuesit serbë ia mbathin maleve nga autoritetet e Kosovës (VIDEO)

Momenti kur sulmuesit serbë ia mbathin maleve nga autoritetet e Kosovës (VIDEO)