Basha thirrje Brukselit: Sillni ekspertë të pavarur për monitorimin e situatës në Shqipëri

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet në Slloveni në një aktivitet mbi sundimin e ligjit në vendet që kërkojnë integrimin në Bashkimin Europian. Lideri demokrat gjatë fjalës së tij kërkoi aplikimin në Shqipëri të ashtuquajturit 'Raporti Priebe'.

"Monitorimi më efektiv i reformave të Sundimit të Ligjit në vendet që kërkojnë anëtarësim mund të arrihet duke u mbështetur në shembullin pozitiv të të ashtuquajturit Raporti Priebe, i cili tashmë ndihmoi në tejkalimin e një krize serioze të demokracisë dhe sundimit të ligjit në Maqedoni në 2015.

Komisioni Evropian sapo ka nisur një nismë të re për raportimin e Priebe për të monitoruar të gjithë sistemin e Sundimit të Ligjit në Bosnje dhe Herzegovinë. Unë inkurajoj Komisionin që të iniciojë një mision të tillë monitorimi edhe në Shqipëri" tha Basha.

Opozita në Shqipëri ka djegur mandatet duke dalë në rrugë, ndërsa ka zhvilluar nëntë protesta duke kërkuar largimin e qeverisë Rama nga pushteti, pasi e cilëson si të korruptuar dhe të lidhur me krimin. Por Rama ka deklaruar se nuk ka për të pasur zgjedhje parlamentare para vitit 2021.

Por cfarë është 'Raporti Priebe' që Basha kërkon të aplikohet edhe në Shqipëri?
Në 2017 në momentin e krizës së thellë politike së bashku me ndërmjetësimin diplomatik midis aktorëve politikë në Maqedoni, Brukseli mblodhi një grup ekspertësh të pavarur, të udhëhequr nga ish-drejtori për Ballkanin në Komisionin Europian, Reinhard Priebe për të identifikuar çështjet sistematike të Sundimit të Ligjit.

Hetimi asokohe në vendin fqinj çoi në të ashtuquajturin “Raporti Priebe”. Ekspertët e pavarur nga vendet anëtare të BE-së identifikuan problemet e demokracisë duke shkuar më thellë se raportet e zakonshme të BE-së.

“Raporti Priebe” u porosit dhe publikua nga Komisioni Europian çka i dha peshë më të madhe. Lulzim Basha kërkon nga Brukseli që një gjë e tillë të aplikohet edhe në Shqipëri, në një moment kur na ndajnë vetëm pak javë nga vendimi për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

 • redu: 16/04/2019 09:48

  I vetmi komision qe duhet te vije, eshte te monitoroj opoziten dhe ty or derdemen.Shqiperia eshte e qete ,ka probleme shume por ti me fakangat e Shqupit po ja prishni qetsine, se ke friken e SPAKut .Ditet i ke te numeruara dhe do japesh llogari nje me nje per krimet qe ke bere bashke me kypolen e PD

  Përgjigju
 • dulja: 16/04/2019 05:27

  cfare eksperte te vine more trape ,te behete SPAKU e prokuroria specjali e kushe e meritone nga ju le te rri ne politik ,qe eshte e pa besushme qe te gjithe jene plera e llume i gjithe

  Përgjigju
 • Cekja: 15/04/2019 18:43

  O Lul bej thirrje Brukselit te arrestojne ty o kriminel i lindur o hajdut me cizme o tradhetar i lindur dhe ne fund o bashibozuk

  Përgjigju
 • Hito: 15/04/2019 18:07

  O Basha o pall, o kryehajdut o kryekriminel o armik i Shqiptareve po kush te ve ty qe te monitorosh ti je i zhytur ne llum dhe korrupsion bashke me Moniken Ilirin dhe Saliun.

  Përgjigju
 • Shame on you: 15/04/2019 17:23

  Klase Politike Provincialesh inKompetente" e Banale",+Kjo i ka bere edhe Makute"te PaNgopur(ingordigia)e Spiune te PaSkrupullt,anti Shqiptare!

  Përgjigju
 • Koli: 15/04/2019 17:18

  Flet kryehajduti dhekryekrimineli Lulzim Basha.

  Përgjigju
 • Babalja: 15/04/2019 17:02

  Ky hale don te justifikoj paret qe ka hangur nga kremlini, dhe kerkon me cdo kembengulje bllokimin e shqiperise.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit